Ankara' daki konservatuvarların şan, koro ve opera bölümlerinde okutulan solfej kitaplarındaki alıştırmaların, ses türlerine (soprano, alto, tenor, bas) uygunlugu
The comformity of solfege method exercises in vocal, chorus and opera departments of conservatori̇es in Ankara with the voice types (soprano, alto, tenor, bass)
- Tez No: 426247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, konservatuvarların şan, koro ve opera bölümlerinde okutulan solfej kitaplarının ses türlerine uygunluğunun değerlendirilmesi ve bu alanda verilecek eğitimin sağlıklı yürütülmesine katkı sağlamak amacı ile yapılmıştır. Araştırma, betimsel bir araştırma olup literatür tarama ve istatistik çözümleme ile hazırlanmıştır. Verilen evren ve örneklem doğrultusunda konservatuvarların ses eğitimi ile ilgili bölümlerinde kullanılan solfej kitapları saptanmış, bu kitaplar belirli bir yöntemle incelenerek istatistiksel verilere ulaşılmış, veriler tablolar ve çizelgeler halinde gösterilip yorumlanarak bulgulara ulaşılmış, elde edilen bulguların ışığında ve onlara dayalı olarak sonuca varılmış, sonuçlara dayalı olarak da önerilerde bulunulmuştur. Bu araştırma, Ankara'daki konservatuvarların şan, koro ve opera bölümlerinde okutulan solfej kitaplarının bazı ses türlerinin (soprano, tenor) ses özelliklerine büyük oranda uygun olduğu, bazı ses türlerinin (bas, alto) özelliklerine de büyük oranda uygun olmadığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was written in attempt to evaluate the conformity of solfege books with voice types which are taught in vocal, chorus and opera departments. This is a descriptional research and written through literature rewiving and statistical analysis. In the line with the samples given in the research, the solfege books which are used in the departments related to voice training in conservatories are determined and theis statistical inferences are gained by way of technical analysis. These inferences are displayed in tabulars. The findings which are the consequences of analyzing this acquired data are evaluated and in the light of comments and results and solution offers are improved. This research points out that solfege books used in the vocal, chorus and opera departments of conservatories in Ankara are substantially suitable for some vocal types (soprano, tenor) on the other hand; they are not so for some vocal types (bass and alto).