The symbols in the Lord of the Rings referring to the Holy Quran
Yüzüklerin Efendisi'nde Kuran'ı Kerime gönderge yapan semboller
  1. Tez No: 426278
  2. Yazar: HİBA HASAN MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Doç. Dr. Ömer ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Tolkien'nin“Yüzüklerin Efendisi”adlı eserinde Kutsal Kitap Kuran'a gönderge yaptığı sembolleri ele almaktadır. Tolkien'nin dini geçmişi bu tür önemli sembolleri eserinde kullanmasında etkin bir rol oynamaktadır.“Yüzüklerin Efendisi”adlı eserde kullanılan yaratıklar ve karakterler aynen Kutsal Kitap Kuranı Kerim'deki sembollere doğrudan veya dolaylı gönderge yapmaktadır. Cennet-Cehennem, İyilik-kötülük, karanlık-aydınlık gibi konseptler“Yüzüklerin Efendisi”ve Kuranı Kerimde bahsedildiği şekliyle irdelenmiştir. Tolkien'nin eserinde kullandığı iki kulenin iyilik ve kötülüğü nasıl temsil ettiği Kuran'daki ayetler ışığı altında incelenmiştir. Eserde bahsi geçen konuşan ağaçlar, cinler vb birçok konu ele alınmıştır. Hz. Davut'un metal işleyişi, Frodo'nun arkadaşı Sam'le yapmış olduğu yolculuk kuran ışığı altında ele alınmıştır. Tolkien'nin Elves'leri ele alışı Kuranı Kerimde cin suresi ile olan benzerlikleri de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the symbols used in Tolkien's The Lord of the Rings referring to the Holy Quran. Tolkien's religious background plays a significant role to use such symbols in his work mentioned in the Holy Quran. The creatures and characters used in The Lord of the Rings are representative of the ones mentioned in the Holy Quran. The concept and philosophy of heaven and hell, good and evil, even darkness and light mentioned in Tolkien's work resemble the concept of heaven and hell in the Holy Quran. Two towers used by Tolkien refer to heaven and hell, good and evil. The speaking trees or Ents used by Tolkien to help the good ones refers to the Quran in which it mentions that at doomsday the tress will speak and inform believers that there is Jew hiding behind it. It is Muhammad's prophecy. Mithril and David's Armour, Biblos Mithril (which was a precious metal, very lightweight but capable of extreme strength in alloys) refers to David's making armour as Allah taught him how to do it. Jinn or Elves are mentioned in the Holy Quran. There is a surah called Al Jinn. In this surah the Almighty Allah describes Jinn as a kingdom with its own king and soldiers. The same portrait is drawn by Tolkien to describe Elves.