Tüketicinin korunması açısından hukuka aykırı reklamlar
Unlawful advertisements in terms of consumer protection
  1. Tez No: 426314
  2. Yazar: NUMAN TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüz rekabet koşullarında firmalar rakipleriyle yarışabilmek için pek çok pazarlama tekniği kullanmaktadırlar. Reklamlar da firmaların mal ve hizmetlerini tüketicilere tanıtmak ve onların dikkatlerini çekmek amacıyla başvurdukları en önemli pazarlama tekniğidir. Zira reklamda yer verilen tanıtım mesajı, çok farklı mecralarda doğrudan tüketicilere ulaşmakta ve onları etkisi altına almaktadır. Dolayısıyla, tüketicilerin hukuka aykırı reklamlara maruz kalmalarının engellenmesi, tüketici hukukunun önemli bir meselesi haline gelmiştir. Yeni Tüketici Kanunu'nda ve Ticari Reklam Yönetmeliği'nde önemli düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmada mümkün olduğu ölçüde eski düzenlemelerle karşılaştırmalı olarak, yeni kanun ve yönetmelikteki hükümler ele alınmıştır. Özellikle de Ticari Reklam Yönetmeliği'nde yer alan hukuka aykırı reklam türleri incelenmiş ve hukuka uygunluk koşullarının neler olduğu açıklanmıştır. Ayrıca konunun anlaşılması amacıyla dipnotlarda ve metin içerisinde pek çok Reklam Kurulu kararına yer verilmiştir. Bu çerçevede özellikle yakın tarihli ve güncel kararlar seçilmeye çalışılmıştır. Son olarak, hukuka aykırı reklamlara karşı tüketicinin başvurabileceği yollar incelenmiştir. Bu kapsamda Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu ve Tüketici Kanunu'nda yer alan dava türleri ve tüketicilere tanınan haklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, firms are using many of marketing techniques in order to compete with their rivals. Advertisements also the most important marketing technique, which firms promote their goods and services to consumers and attract their attention. Because, the introductory message in advertisements reaching to consumers under many different channels directly and influence them. Hence, prevention of unlawful advertisements has become an important issue of consumer law. There are important regulations in Code of Consumer and standing orders of commercial advertisements. In the study, the extent possible it has been addressed the provisions of new cod and regulation in comparison with the old regulations. Especially the types of unlawful advertisements in standing orders of commercial advertisements are examined and the conditions of compliance with the law are described. Additionally, for the purpose of understanding of the topic, many decisions of Advertising Board have been given in the footnotes and text. In this context, particularly recent and current decisions have been tried to be selected. Finally, it was examined the ways which are consumers can apply against unlawful advertisements. In this context, the types of cases and the rights of consumers in Code of Obligations, Code of Commerce and Code of Consumer are described.