Organizasyonlarda iş tatmini, örgütsel bağlılık, örgütsel adalet ve işten ayrılma niyetinin belirleyicileri üzerine bir çalışma: Bülent Ecevit Üniversitesi idari personeli alan çalışması
A study in organizations on the determinants of job satisfaction, organizational commitment, organizational justice and intention to leave: A field work on administrative personnel at Bulent Ecevit University
  1. Tez No: 426458
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET KIRCI ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Organizasyonlarda İş Tatmini, Örgütsel Bağlılık, Örgütsel Adalet Ve İşten Ayrılma Niyeti Belirleyicileri üzerinedir. Bülent Ecevit Üniversitesi'nde 2010 yılında çalışan 872 idari personel ana kütle olarak kullanılmıştır. Örneklem ise bu ana kütle içerisinden ulaşılan 148 kişidir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan denekler kolayda örneklem (gönüllülük esasına dayanan örneklem) yoluyla belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda iş tatmini belirleyicileri; Zonguldak'ta yaşamaktan memnuniyet, mesleği seçim şekli, unvan, mesleği kendine uygun bulma ve geleceğe ilişkin görüşler olarak, örgütsel bağlılık belirleyicileri; mesleği seçim şekli, unvan, mesleği kendine uygun bulma ve geleceğe ilişkin görüşler olarak, örgütsel adalet belirleyicileri; Zonguldak'ta yaşamaktan memnuniyet, mesleği seçim şekli, mesleği kendine uygun bulma ve geleceğe ilişkin görüşler olarak, işten ayrılma niyetini belirleyicileri ise Zonguldak'ta yaşamaktan memnuniyet ve geleceğe ilişkin görüşler olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on job satisfaction in organizations, organizational commitment, organizational justice and determinants of intention to leave organization. The main mass of the study is composed of 872 administrative staff who worked for Bulent Ecevit University in the year 2010. The sample of the study is 148 people among the main mass. Data collection technique used is survey method. The participants of the study were chosen by convenience sampling (sample on a voluntary basis). As a result of the analyses, the determinants of job satisfaction were found as: satisfaction of living in Zonguldak, type of selection of the profession, title, appropriateness of the profession and the vision for the future. The determinants of organizational commitments were determined as; type of selection of the career, title, appropriateness of the profession and the vision for the future. The determinants of organizational justice were found as; satisfaction of living in Zonguldak, type of selection of the career, the vision for the future. Finally, the determinants for intention to leave organization were determined as; satisfaction of living in Zonguldak and the vision for the future.