Ailevi Akdeniz ateşi hastalarında vitamin D düzeyinin klinik bulgularla ilişkisi
The relation of vitamin D and clinical findings in patients with familial Mediterranean fever
  1. Tez No: 426490
  2. Yazar: AHMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ERKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), MEFV genindeki mutasyonlarla ilişkili ve otozomal resesif kalıtım gösteren, tekrarlayan periyodik ateş atakları ve süregelen subklinik inflamasyonla ka¬rakterize olan otoinflamatuvar bir hastalıktır. Literatürde kronik inflamasyonla vitamin D eksikliğininin birlikteliğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Biz de buradan hareketle AAA hastalarında vitamin D düzeyinin hastalık seyri, komplikasyonlar, klinik sonuçlar ve MEFV mutasyonları ile olası ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz polikliniğinde Tell-Hashomer kriterleri ile tanı alan, AAA tanılı 70 hasta ve kontrol grubu olarak da ailesinde AAA öyküsü bulunmayan 50 sağlıklı katılımcı alındı. Tüm hastaların demografik özellikleri, hastalık süreleri, AAA eşlik eden komplikasyonları (amiloidoz, artrit, miyalji, erizipel vs.) ve MEFV mutasyonları kaydedildi. Hastaların ataksız dönemdeki akut faz reaktanları (WBC, CRP, ESH, fibrinojen), PTH, Ca ve P gibi laboratuar değerleri kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarında 25(OH) D3 düzeyi ölçüldü. Proteinüri ve albüminüri tayini için UACR, UPCR veya 24 saatlik idrarda protein ve mikroalbümin hesabı yöntemi kullanıldı. Vitamin D eksikliği ve yetersizliği olan hastalara oral vitamin D3 tedavisi uygulandı. Vitamin D düzeyinin AAA hastalık klinik seyrine etkisini saptamak için Pras hastalık ağırlık skorlaması kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Familial Mediteranean Fever (FMF) is an auto-inflammatory disease that has an autosomal recessive inheritance related to the mutations in the MEFV gene. The clinical picture is repeating periodical attacs of fever and and serosal inflammation. Subclinical inflammation may also continue during attack free intervals. Some clinical trials showed vitamin D deficiency which might be a surrogate to chronical inflammation in FMF. From this point of view, we intended to investigate vitamin D deficiency and its relations with the complications, clinical picture and MEFV mutations in FMF patients. Material and Method: Seventy FMF patients diagnosed by the Tell-Hashomer criteria and 50 healthy participants with no history of FMF in their families are included to the study. Demographic features, illness durations, disease complications (amyloidosis, arthritis, myalgia, erysipelas, etc.) acute phase reactants such as (WBC, CRP, ESH, fibrinogen) during attack free period and MEFV mutations were recorded. FMF patients were also tested for proteinuria and microalbuminuria. The serum level of 25(OH) D3 was measured on the patient and control groups. Patients with deficiency and insufficiency were treated with vitamin D for eight weeks. Pras disease weight scoring was used before and after vitamin D treatment to detect the possıbl effect of vitamin D to the clinical course of FMF.