Farklı hassasiyet giderici ajanların rezin esaslı simanın dentine bağlantısına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the desensitizing agents effect on shear bond strength adhesive resin cement to dentin
  1. Tez No: 426625
  2. Yazar: MEHMET UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUBUTAY HAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Aşınma, kırık, diş eti çekilmesi ve preparasyon gibi nedenlerden dolayı sıklıkla görülen dentin hassasiyetinin giderilmesinde farklı kimyasal yapılara sahip hassasiyet giderici ajanlar kullanılmaktadır. Ancak bu ajanlar rezin simanların dentine bağlanma dayanımları üzerinde farklı etkilere sahiptir. Bu çalışmanın amacı; farklı etki mekanizmalarına sahip hassasiyet giderici ajanların rezin esaslı simanın dentine bağlantısına etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada 70 adet insan molar dişinden elde edilen dentin örnekler kullanıldı. Dentin üzerine dört farklı hassasiyet giderici ajan (Teethmate, Shield Force Plus, UltraEZ ve Admira Protect) uygulandı ve 3 mm çapında, 2 mm yüksekliğinde adeziv rezin siman (Panavia V5, Kuraray Notrike, Japonya) yapıştırıldı. Örneklerin bağlantı yüzeylerine, universal test cihazında 0,5 mm/dk hızla mikroshear kuvveti uygulandı. Verilerin analizi, Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri ile değerlendirildi (p0.01). Teethmate, UltraEZ ve kontrol gruplarının shear değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.01). Çalışmanın sonucuna göre, rezin içerikli hassasiyet giderici ajanlar rezin simanın dentine bağlantısını anlamlı bir şekilde arttırdı. Kalsiyum fosfat, potasyum nitrat ve florür içerikli hassasiyet giderici ajanlar ise rezin simanın dentine bağlantısını etkilemedi.
Özet (Çeviri)
Desensitizing agents which have different chemical structures, are used to minimize the hypersensitivity of dentin which often occur because of the reasons such as abrasion, fracture, gingival problem and preparation. However, these agents have different effects on the bond strength of the adhesive resin cements to dentin. The purpose of this study was to evaluate the effect of different desensitizing agents on the bond strength of adhesive resin cement to dentin. 70 dentin specimens obtained from human molars were used in this study. Four different desensitizing agents ( Teethmate, Shield Force Plus, UltraEZ and Admira Protect Desensitizers) were applied and 3 mm in diameter and 2 mm height adhesive resin cement ( Panavia V5, Kuraray Notrike, Japan) applied on dentin. The samples were tested in a universal shear testing machine with a cross head speed of 0,5mm/min. The data were analyzed by using the Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests for multiple comparison (p˂0.01). The highest level of shear bond strength of all groups was seen in the group on which Shield Force Plus was used (p0.01). The difference between the shear bond values Teethmate, UltraEZ and control groups were not statistically significant (p>0.01). According to the results of the study, resin based desensitizing agent was increased the bond strength of the adhesive resin cements to dentin. Calcium phosphate, potassium nitrate and fluoride containing agents did not affect the connection resin cement to dentin.