Aile fonksiyonlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 63170
  2. Yazar: SERAP NAZLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, bazı değişkenlere göre aile fonksiyonlarında bir değişiklik olup olmadığım incelemektedir. Bu araştırma, betimsel bir çalışmadır. Araştırmada, Aile Değerlendirme ölçeği ve Aile Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçek Nisan 1996 - Eylül 1996 tarihleri arasında Muğla ilinde 520 aile üyesine uygulanmıştır. Araştırmada ele alman bağımsız değişkenler şunlardır: Aile biçimi, evleniş biçimi, karı-kocanın öğrenim düzeyi, karı-kocanın meslekleri, evlilik yılları, ekomik düzey, ailedeki konum, alkol -uyuşturucu bağımlılığı, psikiyatrik rahatsızlık, boşanma durumu, şiddet ve problem durumu. Araştırmada“sistem teorisine”göre, bu bağımsız değişkenlerin aile fonkisyonlarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular üzerinde aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar için iki ortalama arasındaki farkın t testi, tek yönlü varyans analizi ve tek yönlü varyans analizi sonucu anlamlı olduğunda hangi grupların ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olduğuna bakmak için grup ortalamalarının t testi kullanılmıştır. Araştırmada şu bulgular elde edilmiştir. 1.0. Çekirdek aile biçimi, geleneksel ailelere göre Davranış Kontrolü hariç diğer fonksiyonları daha sağlıklı yerine getirdikleri bulunmuştur. Bu iki aile arasındaki fark.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. 2.0. Evleniş biçimine göre aile fonksiyonlarının değiştiği bulunmuştur. Tanışarak evlenen çiftler fonksiyonlarını görücü usulüyle evlenenlere göre daha sağlıklı yerine getirdikleri bulunmuştur.3.0. Karı-kocanın öğrenim düzeyi yükseldikçe aile fonksiyonlarının daha sağlıklı olduğu bulunmuştur. 3.1. Kadınların öğrenim düzeyi yükseldikçe tüm aile fonksiyonlarının daha sağlıklı olduğu bulunmuştur, öğrenim düzeyine göre grupların puan ortalamaları arasındaki fark.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. 3.2. Kocaların öğrenim düzeyi yükseldikçe İletişim, Duygusal Tepki Verme, Gereken İlgiyi Gösterme fonksiyonlarının daha sağlıklı yerine getirildiği, diğer fonksiyonların ise öğrenim düzeyinden etkilenmediği ortaya çıkmıştır. 4.0. Kan-kocanın mesleklerine göre aile fonksiyonlarının değiştiği bulunmuştur. 4.1. Çalışmayan (ev hamım) kadınların aileleri, çalışan kadınlara göre fonksiyonlarım daha sağlıksız yerine getirdikleri bulunmuştur. îki grubun puan ortalamaları farkı.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. 4.2. Kamu kurumlarında çalışan kocaların aile fonksiyonları diğer meslek grubunda çalışan kocaların ailelerinkinden daha sağlıklı yerine getirdiği bulunmuştur. 5.0. Ailelerin evliliklerinin ilk yıllarında fonksiyonlarım daha sağlıklı yerine getirdikleri bulunmuştur.Davranış Kontrolü ve Roller fonksiyonlarının evlilik yıllarına göre değişmediği; Problem Çözme, İletişim, Duygusal Tepki Verme, Gereken İlgiyi Gösterme ve Genel Fonksiyonların evliliğin ilk yıllarında daha sağlıklı yerine getirildiği bulunmuştur. uı6.0. Çocukların aile fonksiyonlarını daha sağlıksız algıladıkları, kan- kocanın aile fonksiyonları algıları arasında fazla bir farklılık olmadığı bulunmuştur. 7.0. Ekonomik düzeye göre Problem Çözme, Roller, Davranış Kontrolü fonksiyonlarının değişmediği; İletişim, Duygusal Tepki Verme, Gereken İlgiyi Gösterme, Genel Fonksiyonların ekonomik düzeye göre değiştiği ve ekonomik düzey yükseldikçe bu fonksiyonların daha sağlıklı yerine getirildiği bulunmuştur. 8.0. Alkol/uyuşturucu bağımlılığının olduğu ailelerde fonksiyonların daha sağlıksız yerine getirildiği bulunmuştur. 9.0. Psikiyatrik rahatsızlığın olduğu ailelerin fonksiyonlarının daha sağlıksız olduğu bulunmuştur. 10.0. Aile ortamında boşanma riski olanların fonksiyonlarını daha sağlıksız yerine getirdikleri bulunmuştur. 11.0. Şiddetin olduğu aileler fonksiyonlarını daha sağlıksız yerine getirdikleri bulunmuştur. 12.0. Aileyi olumsuz etkileyen bir problemi olduğunda, ailenin fonksiyonlarının daha sağlıksız yerine getirdiği bulunmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to study whether or not there are any change in family functions according to some variables. The study is based on survey method. Family Assessment Device and Family Information Form were used in this research. This Family Assessment Device was applied to 520 family members in the province of Muğla between April 1996 and September 1996. The independent variables used are as follows: Family structure, the way of marriage (normal or arranged), job and education level, length of marriage, economic level, status in the family, divorce and violence, existence of family problems. The impacts of these independent variables on family functions were studied to system theory. As“aritmetic average”,“standart deviation”,“one-way variant analysis”and test of the difference between two averages were found remarkable for the findings obtained, "t test were used to see which differenece between average of the groups was meant. The findings obtained from teh reseach are: 1.0. It was found out that nucleus family more effeciently earned out other family function except for behavior control function compare with traditional family. 2.0. It was also found that family functions changed in relation to the way families got married. The families of normal marriage carried out family functions better than those of a.m. arranged marriage. 3.0. It was seen that family functions were carried out more effeciently in connection to the increase in both husband and wife's levels of education.3.1. As wife's level of education incresed all family function improved. The difference between scare averages of the groups according to level of education was found meaningful at.01 level. 3.2. When husband's level of education increased, functions such as communication, affective responsiveness and affective involvement in turn improved, and other functions were not affected by level of education. 4.0. It was also seen that family functions changed considerably relating to both husband and wife's jobs. 4.1. It was observed that families in which women are housewives carried out family functions compared with those of working women. The difference between the score averages of the two groups was found significant at.01 level. 4.2. It was observed that the family functions of working husbands in the govermental profession were found more succesful from the working husbands of other occupstions. 5.0. In the early years of marriages, families carried out family functions to a desirable extent. The functions of behavior control and roles did not show a sing of change according to length of marriage, but on the other hand problem solving, communication, affective responsiveness and mvolvement and serve other general function were better carried out in the early years of marriages. 6.0. It was also observed that children did not realize family functions,and there is no remarkable difference between wife and husband's notice of family functions. VI7.0. It was pointed out that the functions of problem solving, roles and behavior control did not change according to social standard, but communication, affective responsiveness and involvement and general function change according to it (standart). In addition to these functions,which have been demostrated, were carried out in a healthier way. 8.0. In the families, that have been subjected to alcohol-drug addiction, were observed family functions were negatively carried out. 9.0. In the families with mental disorder these functions were badly carried out. 10.0. The situation was getting even worse in the families running in to the risk of divorce. 1 1.0. The existence of violence in families had an unfavourable effect on the realization of family functions. 12.0. In case of family problems, was indicated that families carried out family functions in an unhealtly way. VII