Elektromanyetik radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkilerinin öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda incelenmesi
The effects of electromagnetic radiation on human health is examined in the light of teacher and student opinions
  1. Tez No: 426723
  2. Yazar: ÖKKEŞ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektromanyetik radyasyonun insan sağlığına etkileri konusu bu çalışmada öğretmen ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Araştırma elektromanyetik radyasyonun mahiyeti, zararları, radyasyondan korunma yolları ve elektromanyetik radyasyon yayan aletlerin kullanımı hakkında öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini almak ve bu konuda ortak bilinç geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2014–2015 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde görev yapan farklı branşlardaki 108 öğretmen ve 661 ortaokul öğrencisi ile toplam 16 farklı ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmada yöntem olarak betimsel tarama yöntemi, veri toplama aracı olarak ise konu için hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda öğretmen ve öğrencilerin elektromanyetik radyasyonun mahiyeti hakkında sadece yüzeysel olarak bilgi sahibi oldukları anlaşılmıştır. Konu ile ilgili bilgi düzeyleri yeterli görülmemiştir. Elektromanyetik radyasyonun zararları konusunda öğretmenlerin öğrencilerden daha fazla duyarlı davrandıkları ortaya çıkmıştır. Elektromanyetik radyasyondan korunmada ise öğretmenlerin daha dikkatli davrandıkları tespit edilmiştir. Elektromanyetik radyasyon yayan aletlerin kullanımı hakkında öğretmen ve öğrencilerin yeterli miktarda dikkatli davranmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of electromagnetic radiation on human health's subject has been investigated in accordance with the opinions of teachers andstudents in this study. Research has been made to get feedback from teachers and students about the use of the nature of electromagnetic radiation, harms, theways of radiation protection, and equipment that emitting electromagnetic radiation and with the aim of improving public awareness on this issue. Research was carried out with a total of 108 teachers in different specialties who served in the province of Kahramanmaras in 2014-2015 academic year, 661 middle school student sand 16 different secondary schools. Descriptive survey method used as method, a questionnaire was prepared for the subject matter used as a data collection tool in research. The data was analyzed through SPSS package program. Teachers and students was understood that they have only superficial knowledge about the nature of electromagnetic radiation at the result of the study. The level of knowledge about the subject is not considered sufficient. It has emerged that the teachers behaved more sensitive than students about the losses of electromagnetic radiation. It has been detected that teachers behaved more careful toprotect them from electromagnetic radiation. It has been concluded that teachers and students do not behave careful sufficiently about the use of equipment that emitting electromagnetic radiation.