Sağlıklı yetişkin bireylerde video head impulse testi'nin (vhıt) normal değerlerinin belirlenmesi
Determining normal values of the video head impulse test (chıt) in healthy adult individuals
- Tez No: 426932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Science and Technology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Video Head Impulse Test (vHIT), semisirküler kanal disfonksiyonlarını belirlemek için kullanılan yeni ve kullanışlı bir araçtır. vHIT değerlendirmesinde hızlı baş hareketi ile göz hareketi arasında kanallar düzleminde ilişki incelenmektir. vHIT, vestibülo-oküler refleks (VOR) ölçümleri için altın standart olarak kabul edilmektedir. VHIT ile VOR kazanç değerleri lateral kanallar için güvenilir bir değerlendirme olarak kabul edilmekte vertikal kanallar için ise daha fazla ve yeni bulgulara ihtiyaç olduğu ileri sürülmektedir. Çalışmanın amacı, sağlıklı yetişkinlerde, semisirküler kanalları değerlendirmek için yeni bir test yöntemi olan vHIT'in semisirküler kanallara özgü normal kazanç değerlerinin belirlenmesi ve Test-Tekrar Test yöntemiyle testin güvenilirliğinin saptanmasıdır. Çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı, Odyoloji Bilim Dalı, Prof. Dr. Necmettin Akyıldız İşitme, Konuşma, Ses ve Denge Bozuklukları Tanı, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 46 gönüllü ile yürütüldü. Her bir bireye Test ve Test-tekrar test olarak 2 kez vHIT ölçümü yapıldı. Her bir kanalın ortalama VOR kazançları hesaplandı. Test-Tekrar Test güvenilirlik çalışmasında, RALP ortalama kazanç asimetrileri aralarında istatistiksel olarak anlamsız bir ilişki gözlendiği halde (p>0,05), diğer bütün parametreler arasında anlamlı bir ilişki gözlendi.
Özet (Çeviri)
The video head impulse test (vHIT) is a new and useful tool to detect semicircular canal dysfunctions. In vHIT evaluation, relationship between head movement and eyes movement is analysed. However, there are various situations that effect VOR gain values in measurements of the vHIT. Moreover, there are quite few studies especially about vertical VOR gains. The aim of the study is to determined vHIT, whose normal gain values is a new test metod and its validaty with Re-Test metod. The study was conducted at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Otolaryngology, Prof. Dr. Necmettin Akyıldız Center of Diagnosis, Treatment and Rehabilition of Hearing, Speaking, Sound and Balance Disorders with fourty-six valunteers. The test was performed to each individuals in twice as test and Re-test. In the findings, the mean of VOR gains for each semicircular canals was measured.