Tinnituslu hastaların düzenli ruşeym tüketiminin tinnitus derecesi ve biyokimyasal parametreleri üzerine etkisi
Effect of regular wheat germ consumption on severity of tinnitus and biochemical parameters in tinnitus patients
  1. Tez No: 426946
  2. Yazar: GÖKÇEN GARİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, tinnitus şikâyeti olan hastaların mevcut beslenme durumlarının belirlenmesi ve besin ögesi içeriği yönünden zengin, doğal bir ürün olan buğday ruşeyminin beslenme örüntülerine eklemesinin tinnitus derecesi ile kan biyokimyasal parametreler üzerinde meydana getirdiği etkileri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ekim 2014 ile Nisan 2015 tarihleri arasında, yaşları 19-65 arasında değişen, Ankara Gülhane Askeri Tıp Fakültesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı'na en az bir aydır tinnitus şikâyeti ile başvuran toplam 40 yetişkin hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan ve rastgele seçilen 20 tinnituslu hastanın diyetine bir ay boyunca 50 g/gün buğday ruşeymi eklenirken diyetinde herhangi bir değişiklik yapılmayan 20 tinnituslu hasta kontrol grubu olarak alınmıştır. Hastalardan çalışmanın başlangıcında ve birinci ayı sonunda, bir günü hafta sonu, iki günü hafta içi olmak üzere toplam üç günlük bireysel besin tüketim kaydı, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, boyun çevresi) alınmış, Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) Ölçeği, Visual Analog Skalası (VAS) ile BECK depresyon ölçeği uygulanmıştır. Kan biyokimyasal parametreleri ise hastane arşiv sisteminden alınmıştır. Çalışma grubundaki erkek hastaların çalışmanın birinci ayında diyet posa, magnezyum, fosfor ve demir alımları, kadın hastaların ise diyet fosfor ve demir alımları anlamlı düzeyde artarken (p0,05). Çalışma grubundaki hastaların tinnitus şiddet ölçeklerinden VAS ve TEA ölçeğinde görülen değişim değeri ile tüm kan biyokimyasal parametreler, antropometrik ölçümleri ile diyet protein ve çözünür posa haricinde besin tüketim durumlarında görülen değişim değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was completed with the aim of determining the current nutritional situation of patients with tinnitus and to research the effects of adding the nutritionally rich, natural product of wheat germ to the diet on severity of tinnitus and biochemical parameters. The study included a total of 40 adult patients with ages between 20-60 years, attending Ankara Gülhane Military Faculty of Medicine Training and Research Hospital Ear Nose and Throat (ENT) Department with tinnitus complaint lasting at least one month, between the dates of October 2014 and April 2015. Twenty tinnitus patients randomly chosen to comprise the study group had 50 g/day wheat germ added to their diet for one month, while 20 tinnitus patients comprised the control group with no change to their diet. At the beginning of the study and the end of the first month, the records of three daily individual food consumption (one day in weekend and the others in weekdays), anthropometric measurements (weight, height, waist circumference, neck circumference) of patients were taken; and also Tinnitus Handicap İnventory (THI)) scale, Visual Analog Scale (VAS) and Beck depression scale were applied to patients. The biochemical parameters of blood were taken from the hospital information system. In the study group, dietary fiber, magnesium, phosphorus and iron intake of male patients and dietary phosphorus and iron intake of female patients significantly increased (p 0.05) in first month. Among patients in the study group there was no statistically significant correlation between change values for severity of tinnitus observed using the THI and VAS scales and all biochemical parameters, and between all anthropometric measurements and changes observed in nutrition consumption apart from protein and soluble fiber (p>0.05). In the control group patients there was no statistically significant correlation between change values observed on the VAS scale and the biochemical parameter of magnesium and THI scale apart from folate, and between anthropometric measurements apart from waist circumference and change values in all nutrition consumption situations (p>0.05).