Gingivektomi sonrası hiyaluronik asit uygulamasının yara yeri iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effects of topical application of hyaluronic acid on wound healing following the gingivectomy operation
  1. Tez No: 426973
  2. Yazar: SAHAR HASANZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM BÜLENT KURTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dişeti büyümeleri gingival hastalıkların sıklıkla görülen bir şeklidir. Hiyaluronik asit (HA) insan organizmasının önemli bir bileşenidir ve insan vücudunda yer alan tüm yenileme işlemlerinde bulunur. HA güçlü bir anti-inflamatuar maddedir ve yara iyileşmesi sırasında, inflamatuvar hücrelerin ürettiği reaktif oksijen türevlerini (ROS) temizleme yeteneğine sahiptir. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran ve çalışmaya dahil edilme özelliklerine sahip, sistemik rahatsızlığı bulunmayan, maksiller ve mandibular anterior bölgesinde sadece plağa bağlı inflamatuar dişeti büyümesi bulunan, yaşları 15-40 arasında değişen toplam 21 hasta katıldı. Gingivektomi/Gingivoplasti operasyonlarının bitiminde hastaların rastgele seçilen bir yarım çenesindeki yara yüzeyine HA jel uygulanırken (test bölgesi), diğer yarım çenelerindeki yara yüzeylerine ise herhangi bir uygulama yapılmadı (kontrol bölgesi). HA enjektör yardımı ile ilgili bölgeye cerrahi sahayı tamamen örtecek şekilde topikal olarak 3., 7., 10. ve 14. günlerde uygulandı ve operasyon bölgelerinin fotoğrafları ise 3., 7.,10., 14. ve 21. günlerde çekildi. İyileşme periodlarına göre dijital görüntüler arasındaki alan değişimlerinin ölçümleri IMAGEJ bilgisayar programı kullanılarak hesaplandı. Yapılan klinik değerlendirme sonucunda 10.,14. ve 21.
Özet (Çeviri)
Gingival enlargement is an increase in the size of the gingiva and it is a common feature of gingival disease. Hyaluronic acid (hyaluronan) is a glycosaminoglycan with anti-inflammatory and antiedematous properties and it was stated and determined that the application of gel form of hyaluronic acid have some benefits on wound healing in gingivitis or periodontitis patients. This randomized clinical study were carried out in Gazi University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. Following the medical and periodontal examination a total of 21 patients between 15-40 years diagnosed with gingival overgrowth took part in this study. Test and control groups were established in the same patient by randomized selection of upper or lower jaw. İmmediately following the gingivectomy/ gingivoplasty operation, wound surfaces covered with commercially available Hyaluronic acid gel at test sites and control sites were left to seconder healing with no any medication. Wound healing were monitorized with taking the standard photograps and comparisons of the healed and unhealed areas were done on the photographs with a IMAGEJ software programme. All photograps and clinical procedures were repeated after 3., 7., 10., 14. and 21. days, postoperatively. The results of the statistical analysis determined that reepithelization were significantly higher in the HA group than the control at 10., 14. and 21.