Bifosfonat uygulaması yapılmış ratlarda diş çekimini takiben pentoksifilin ve tokoferol uygulamasının kemik iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation about the effect o pentoxifylline and tocopherol on osseous healing following tooth extraction in rats, implemented with bisphosphonate therapy
  1. Tez No: 426981
  2. Yazar: EZGİ KARAÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK, PROF. DR. ERKAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bifosfonatların; osteoporoz ve malign tümör tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla, ilaç kullanımına bağlı görülen çene osteonekrozunun (Medication-Related Osteonecrosis of the Jaw, MRONJ) görülme sıklığı artmıştır. Günümüzde MRONJ ve tedavisi hakkında birçok araştırma yapılmasına rağmen MRONJ tedavisi hakkında kesin bir tedavi protokolü oluşturulamamıştır. Bu çalışmanın amacı, bifosfonat uygulaması yapılmış ratlarda, diş çekiminden sonra pentoksifilin ve/veya tokoferol uygulamasının MRONJ oluşma riskini azaltıp azaltmayacağını değerlendirmektir. Çalışmamamızda 24 adet dişi Wistar Albino rat rastgele olarak 6'şarlı olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ve deney gruplarına 3 hafta boyunca haftada bir kez zoledronik asit enjeksiyonu (0.06 mg/kg/ gün) intraperitoneal olarak yapılmıştır. Zoledronik asit uygulamasını takiben 22. gün kontrol grubu ve deney gruplarının sağ alt 1. molar diş çekimi yapılmıştır. Diş çekimi yapılan günden başlayarak deney gruplarına 14 gün boyunca intraperitoneal olarak 50 mg/kg/gün pentoksifilin ve/veya 20mg/kg/gün tokoferol (E vitamini) enjeksiyonu yapılmıştır. Kontrol grubu ve deney gruplarındaki tüm ratlar diş çekimden sonra 14. gün sakrifiye edilmiştir. Alınan örnekler histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda serum RANKL, OPG, RANKL/OPG değerlerinde ve diş çekim soketinden alınan kemik örneklerinde osteonekroz varlığı, osteonekroz/total kemik oranı, inflamasyon, apse, mikroorganizma varlığı, kemik sellülaritesi, osteoklastik ve osteoblastik aktivite açısından tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
By coming into widespread use of biphosphonates in the treatment of osteoporosis and malignant tumors, the incidence of osteonecrosis in jaw (Medication-Related Osteonecrosis of the Jaw, MRONJ) related to drug use, has increased. Although many studies have been carried out on MRONJ and its treatment recently, it isn' possible to establish a definite treatment protocol about the MRONJ treatment yet. The objective of this study is to evaluate if pentoxifylline and/or tochopherol practice following tooth extraction will reduce the risk of MRONJ formation in rats that were performed biphosphonate application. In our study, 24 female Wistar Albino rats were randomly assigned to 4 groups, each containing 6 rats. Zoledronic acid was injected intraperitoneally (0.06 mg/kg/day) to the control group and study groups once a week for 3 weeks. Following the zoledronic acid practice, the lower right first molars of the rats were extracted on day 22. starting from the day of tooth extraction, pentoxifylline 50 mg/kg/day and/or tochopherol 20mg/kg/day were injected intraperitoneally to the study groups for 14 days. All the rats in the control group and study groups were sacrificed on the day 14th following the tooth extraction. The specimens collected were evaluated histopathologically and biochemically. As a result of examinations serum RANKL, OPG, and RANKL/OPG values and the presence of osteonecrosis, ratio of osteonecrosis/total bone, inflammation, abscess, presence of microorganisms, bone cellularity, and osteoclastic and osteoblastic activities in the bone specimens, which was collected from the extraction socket, no significant statistical differences were found among groups.