Farklı fırça ve farklı ortodontik braket tiplerinin ağız hijyenine etkisinin, plak eliminasyonu ve mikrobiyolojik yönden incelenmesi
Assessment of the effects of various brush and bracket types on oral hygiene via plaque elimination and microbiological aspect
- Tez No: 426987
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİA LALE TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda tedavi süresi boyunca çeşitli tipteki ataşmanların varlığı gıda artıkları ve bakteri plağının diş yüzeyinden temizlenmesini zorlaştırabilmektedir. Uzun süren tedavilerde çürük ve periodontal inflamasyon riski artmakta ve ağız hijyeni istenen düzeyde sağlanamayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, iki farklı diş fırçası ve iki farklı ortodontik braket tipinin ağız hijyenine etkisini plak eliminasyonu, periodontal sağlık ve mikrobiyolojik yönden değerlendirmektir. Çalışmamıza dahil edilen Angle Sınıf I malokluzyona sahip 60 birey (ort. 15.6 yıl), metal ortodontik braket grubu (grup1, n=30) ve porselen ortodontik braket grubu (grup2, n=30) olacak şekilde rastgele bölünmüştür. Her grupta, manuel ortodontik diş fırçası ve elektrikli ortodontik diş fırçası kullanılacak şekilde 15'er kişiden oluşan 2 alt grup oluşturulmuştur. Başlangıç, 1.ay ve 6.ayda anaerob mikroorganizmaların (S.mutans, P.gingivalis) miktarı ve periodontal indeksler (plak, gingival, kanama indeksi ve cep derinliği) ölçülmüş ve istatistik değerlendirmesi Mann-Whitney U Testi ve Friedman's Two-Way ANOVA ile yapılmıştır. Metal braketli hastalarda daha yüksek bulunan S.mutans miktarı bakımından elektrikli fırçanın, P.gingivaliste ise manuel fırçanın porselen braketli hastalara göre yetersiz kaldığı, porselen braketli hastalarda manuel fırçanın S.mutans birikiminde metal braketli hastalara nazaran yetersiz olduğu belirlenmiştir. Gingival ve kanama indeksinde artış metal ve porselen, plak indeksindeki artış ise metal braketli bireylerde manuel fırçanın periodontal sağlığın korunmasında yetersiz kaldığını göstermiştir. Arka dişlerin cep derinliğini iyileştirmede her iki fırçanın da yeterince etkin olamadığı belirlenmiştir. Çalışmamızda ağız hijyeninin sağlanmasında sadece kullanılan braket materyalinin değil aynı zamanda fırça tipinin de oldukça önemli olduğu saptanmış ve bu doğrultuda bilinçli fırça seçimi yapılması gereği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Presence of several attachments, food remenents and bacteria make the removal of dental plaque located on the tooth surface more difficult in patients treated with fixed orthodontic appliances. Incidence of dental caries and periodontal inflammation increases and significant loss in oral hygiene can be noticed in long-term orthodontic therapies. The aim of this study is to evaluate the effects of two types of brushes and two types of orthodontic brackets on oral hygiene and plaque elimination periodontologically and microbiologically. 60 patients (15.6 years) with Angle Class I malocclusion were randomly selected and divided into two groups (group1:Metal bracket, group2: Porcelain bracket). Two subgroups of 15 subjects were created in each group using manuel orthodontic brush in one and electric orthodontic brush in the other. The periodontal indices (plaque, gingival, bleeding ve socket depth) and the quantity of anareobic microorganisms (S.mutans, P.gingivalis) were measured at beginning, 1st month, and 6th month of the treatment period. Mann-Whitney U Test and Friedman's Two-Way ANOVA were used for statistical analysis. In the metal bracket group, S. mutans was found to be high in patients using electric brushes, whereas P.gingivalis was found to be high in patients using manuel brushes in relation to the porcelain bracket group. Manuel brushes in the porcelain group were not sufficient to prevent the accumulation of S. mutans when compared to the metal bracket group. Manuel brushes were insufficient in prevention of the periodontal health as observed from the increases in gingival and bleeding indices in both metal and porcelain groups and the increase in the plaque index in the metal bracket group. None of the brushes were effective enough in the improvement of socket depths of posterior teeth. In our study, it has been established that not only the type of bracket material, but also the type of tooth brush are very important factors to obtain a good oral hygiene and need to be conciously selected.