Deniz taşımacılık işletmelerinde yakıt alımlarının ÖTV açısından incelenmesi ve bir uygulama.
Sea transport in fuel purchases excise duty investigation of and an application
- Tez No: 427283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Taşımacılık ve ulaştırma sektörü lojistiğin önemli bir faaliyet alanıdır. Teknolojide ve hizmet sektöründe yaşanan gelişmeler bu sektörü de her yönüyle değiştirmiştir. Günümüz çağdaş rekabet dünyasında ulaştırma sektöründe de büyük bir çekişme mevcuttur. Denizcilik sektörünün gelişimi ve denizciliğin tabana yayılması ülkemizin gündemi ve hedefleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin stratejik konumu nedeniyle denizcilik sektörünün gelişiminin önemi kuşkusuzdur. Denizcilik sektörünün gelişimi ile dışa bağımlılığın en aza indirilmesi, teknoloji yoğun istihdamın artması ve nitelikli işsizliğin önlenmesi sağlanabilecektir. Özellikle denizcilik sektörünü ilgilendiren vergi mevzuatı düzenlemeleri kaynaklı sorunlar sektörün gelişimini de engeller niteliktedir. Denizcilik sektörüne ilişkin yapılacak vergi teşvikleri düzenlemeleri ve vergisel sorunların giderilmesiyle ilişkili diğer sektörlerde gelişecektir. Çalışmamda Özel Tüketim Vergisi uygulaması ile belirli ve az sayıda mal grubu kapsamına alınarak bir yandan söz konusu malların vergilendirilmesine ilişkin oldukça karmaşık hale gelen mevcut yapının basitleştirilmesi sağlanmakta diğer yandan ise basitleşen sistem yardımıyla yükümlülerin vergiye gönüllü uyumlarına katkı sağlanması hedeflenmektedir. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu 12.06.2002 tarih ve 24783 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğü girmiş ve dolaylı vergiler alanında basitleştirme öngören bu kanunla 16 adet vergi, harç, fon ve pay yürürlükten kaldırılarak Özel Tüketim Vergisi kapsamına dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transport and transport sector is an important area of activity of a logistics plan. In technology and developments in the service sector, this sector also changed every aspect of. In the world of contemporary competitive transport industry a big contention. The development of the maritime sector and the spread of marine base located between our country's agenda and goals. Due to the strategic location of our country, the importance of the development of the maritime sector, undoubtedly. With the development of the maritime sector, minimizing dependency on export, technology intensive employment and unemployment is preventing qualified. Especially in the maritime sector that concerns the tax legislation regulations prevents the development of the sector, the problems originate. Will be held for the maritime sector, tax incentives and tax will develop other sectors associated with solving problems. In this study, the special consumption tax with the application of specific and only a small number of goods based on the scope of the Group on the one hand the aforementioned goods are taxable for simplification of existing structures which have become quite complex is provided on the other hand, is obliged to become simple system aims to contribute to the voluntary compliance of tax. 4760 numbered special consumption tax law published in the Official Gazette No. 24783 12.06.2002 date and remain in the field of indirect taxes and simplify the tax, duties, this law stipulates 16 Fund and share repealed the special consumption tax is included in the scope. The literature section of this study, especially sea passenger transportation sector-specific tax advantage is Reduced to zero special consumption tax on fuel purchases, I'm going to try to explain the current applications. Key Words : Maritime Transportation, Sea Passenger Transport, Excise Tax