Pânzehir-nâme (Giriş, metin, dizin, tıpkıbasım)
Pânzehi̇r-nâme (Introduction, text, index, original text)
  1. Tez No: 427527
  2. Yazar: ERDİ OKULMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tezde asker ve tabip olan Mustafa Hâmi Paşa'nın Pânzehir-nâme adlı eseri üzerinde çalışılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında yazar, eser ve eserin özellikleri hakkında bilgi verildikten sonra eserin bölüm özetleri yapılmış ve ardından gramer incelemesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm çeviri yazı metnidir. Çeviri yazı alfabesi verildikten sonra çeviri yazı metnine geçilmiştir. Üçüncü bölüm ise dizin bölümüdür. Bu bölümde metnin alfabetik dizini yapılmıştır. Tez, bibliyografya ve eserin orijinal metni ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis is mainly based on Mustafa Hâmi Paşa's work called Pânzehir-nâme. (Mustafa Hâmi Paşa is a person that is both a soldier and a doctor.) The thesis consists of three main parts. In the introduction part, a great deal of information has been given to the writer, his work and the features of his work as well. Also, the chapters of the work have been summarised, and afterward it has been put an emphasis on a grammatical analysis. The second part consists of the transcription text. After mentioning about the transcription alphabet, a further explanation has been given to the transcription text. The third part includes the indexes. In the third part, an alphabetical index of the text is made. The thesis ends with the work's original text and a bibliography.