Yeni aril sübstitüe β-laktam türevlerinin sentezi
Synthesis of new aryl substituted β-lactam derivatives
  1. Tez No: 427668
  2. Yazar: BURHANETTİN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
β-laktam halkası içeren birçok molekül önemli biyolojik aktiviteye sahip olup, gerek sentetik ve gerekse izolasyon ile elde edilmesi oldukça önemlidir. Bu bileşikler birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yapılarında bulunurlar. Özellikle analjezik etki, anti-HİV, anti tümör anti hiperglisemik gibi etkiyle dikkat çekerler. Bu çalışmada çeşitli Schiff bazlarına [2+2] keten siklokatılmasıyla β-laktam türevleri hazırlanmıştır. Basit aromatik aldehit moleküllerinden ve basit aromatik amin moleküllerinden elde edilen Schiff bazlarına sübstitüe açil moleküllerinden elde edilen sübstitüe keten molekülünün [2+2] katılarak β-laktam molekülleri elde edilmiştir. Sentezlenen moleküllerin birçoğu literatürde bir ilk olup özellikle β-laktam kimyasına büyük katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The many compounds containing β-lactam ring have valuable biological activity and to be obtained of these compounds with both synthetic and isolation are of great importance. These compounds exist in few drugs, used in tratment of many diseases. Especially they attract attention with analgesic, anti-HIV, anti-tumor, anti-hyperglysemia effect. In this study, β-lactam derivatives were prepared from [2+2] keten cyclo addition to various Schiff bases. it is performed synthesis of the molecules containing -lactam was obtained from simple Schiff bases, easily synthesized from simple aromatic aldehyde and simple aromatic amines. Majority of the easily prepared -lactam derivatives has a great potential for contribution to chemistry of -lactam. It is achieved with [2+2] addition reaction of Schiff base and substituted keten compounds, obtained from substituted acyl compounds in basic media. The many synthesized molecules were not known in literature and it has potential activity to contribute to literature.