Dipirrin ve azadipirrin esaslı makrohalkaların sentezi ve çinko(II) komplekslerinin karakterizasyonu
Synthesis of dipyrrin and azadipyrrin based macrocycles and characterization of their zinc(II) complexes
- Tez No: 427667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ALTAN BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dipirrinler ve bunlardan yola çıkılarak hazırlanan metal dipirrinato kompleksleri, katenatlar gibi hem görsel olarak dikkat çeken, hem de özellikle supramoleküler kimya alanında cihaz uygulamalarına sahip olabilecek yapıların sentezinde kullanım potansiyeline sahiptirler. Bu çalışmada bu tür supramoleküllere yeni uygulama alanı kazandırabilecek, tasarım ve sentezlerine ışık tutabilecek yeni dipirrinato türevlerinin sentezlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmada öncelikle olefin uç gruplarına sahip dipirrin ve azadipirrin esaslı ligandlar sentezlenmiş ve metal koordinasyonu üzerinden metal dipirrinato kompleksleri hazırlanmıştır. Bu komplekslerden birisi olefin metatez reaksiyonu ile metal içeren bir katenat haline dönüştürülebilmiştir. Elde edilen ürün daha önce laboratuvarımızda sentezlenmiş olup, bu çalışmada çok daha yüksek verimlerle sentezlenmesi için gereken şartlar bulunmuştur. Ayrıca dipirrin esaslı çeşitli ligandlar olefin metatez reaksiyonuyla halkalaştırılarak makrohalkalar sentezlenmiş ve bunların metal komplekslerine dönüşümleri incelenmiştir. Elde edilen tüm yapıların fotofiziksel özellikleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dipyrrins and dipyrrinato complexes may have the potential to be used in the construction of visually appealing catenates and supramolecular scale devices. In this study, the aim is to synthesise new dipyrrinato derivatives to shed light on their design, synthesis and applications. To that end, first we synthesized olefin end-group bearing dipyrrin and azadipyrrin ligands, and then we prepared their metal complexes upon metal ion coordination. One of these metal complexes was previously converted into its catenate by using ring closing olefin metathesis reaction and to increase its synthesis yield, in this study, we optimized the reaction conditions. Also starting from these dipyrrin and azadipyrrin ligands we were able to prepare macrocyclic derivatives by means of ring closing olefin metathesis reaction and we attempted to prepare their metal complexes. All structures have been photophysically characterized.