Rusçadaki ön ekli fiillerin incelenmesi (Türk öğrencisinin bakış açısıyla)
Analysis of prefixal verbs in Russian (In the view of Turkish students)
  1. Tez No: 428119
  2. Yazar: EMRE KIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; yabancı dil olarak Rusça öğrenen Türk öğrencilerinin en çok zorlandıkları konulardan biri olan ve Türkçede karşılığı bulunmayan“Ön ekli fiiller”konusunu, ön eklerin fiillere kattığı anlamların sözlükteki ilk ve diğer anlamlarıyla, ayrıca mecazi anlamlarıyla da birlikte Türkçe açıklamasını örneklerle vermek ve bu alanda yaşanılan Türkçe kaynak eksikliğinin giderilmesini sağlamaktır. Bu amaçla çalışmada öncelikle Rusçadaki ön eklerin her birinin genel anlamları verilmiş, daha sonra fiillerle kullanımlarında meydana gelen anlam değişiklikleri sözlükteki ilk ve diğer anlamları, ayrıca da mecazi anlamları da örneklerle pekiştirilmiş ve sonrasında Türkçede somut olarak yer almayan, ancak Rusça dilbilgisi içinde ana konulardan biri olan“ön ekler”kavramının kullanımı, Türkçedeki karşılığı verilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Rusçada konu ile ilgili kaynaklar taranmış ve incelenmiş, elde edilen bilgiler kapsamlı bir şekilde ortaya koyulmuştur. Konu Rusça-Türkçe karşılaştırmalı verildiği için fiil ve ön ek tanımlamalarında da Türkçe kaynaklardan yararlanılmıştır.Elde edilen kaynakların incelenmesi ve değerlendirilmesi ile Rusçadaki ön ekli fiillerin kullanımlarının her biri ayrı bir başlıkta incelenmiştir. Türkçede, Türkçe kökenli sözcüklerde somut olarak“ön ek”kavramına rastlanmamış fakat dilimize yabancı dillerden geçmiş sözcüklerde kullanımına rastlanılmış olup genellikle adlarla kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to introduce“Russian prefixial verbs”, which is one of the most difficult subjects in Russian language and there is no equivalent for Turkish students in their language, who study Russian as foreign language; to introduce prefixes which modify meanings of the verbs, to present their first & the other meanings, as well as metaphorical meanings in vocabulary with Turkish explanations & examples, at least to decrease lack of Turkish sources about this object. For this purpose, at first, the general meanings of each of the Russian prefixes are given in Turkish, then are given the combination of meanings with the verbs each of prefixes with examples. After that, we have tried to explain prefixial concepts, which is so important in Russian grammar but there is no equivalent in Turkish. In this context, sources related to the subject have been analyzed and the derived informations about this object is given extensively. For this section, in which is transferred the structure of verbs, were used Turkish sources.By analyzing and evaluating the attained sources, usage of the prefixes are examinated in different titles. There is no prefixes in original Turkish words or verbs, but there is some foreign words have prefixes, which were derived from various languages.