Mobbing'in çalışan performansına etkisi: İnşaat mühendisleri üzerine uygulama
The effect of mobbi̇ng on employee performance: An application on civil engineers
  1. Tez No: 428309
  2. Yazar: ERGÜN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hızla yaşanan küreselleşme nedeniyle işletmeler her geçen gün daha zor şartlar altında faaliyet göstermek zorunda kalmaktadırlar. İşletmenin başarılı ya da başarısız olmasında en büyük etkenin insan faktörü olduğu düşünüldüğünde bu durum da çalışanlara yansımaktadır. Çalışanların performanslarının yüksek olması işletmeler açısından istenen bir durumdur. Zaman zaman çalışanların duygusal açıdan yaralandığı veya baskı altında kaldığı durumlarda yönetimin de duyarsız olması nedeniyle çalışanlar mobbinge maruz kalmakta ve performansları düşmektedir. 1980'li yılların sonunda Heinz Leymann tarafından tanımlanan“mobbing”olgusu, iş yerleri için giderek büyük bir problem olmaktadır. Mobbing, oluşturduğu bireysel ve örgütsel sonuçlarla hiç kimsenin görmezlikten gelemeyeceği yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Buradan hareketle çalışmada, Ankara İnşaat Mühendisleri Odasına kayıtlı olan ve bir kurum veya işletmede çalışan mühendislerin, mobbinge maruz kalıp kalmadıklarını ortaya çıkarmak ve bunun da çalışma performansını ne yönde etkilediğinin bulunması amaçlanmaktadır. Anket tekniğiyle toplanan veriler SPSS 18 paket programıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, mobbingin boyutlarından kendini gösterme ve iletişim, sosyal ilişkiler, itibara saldırı, yaşam ve iş kalitesi boyutlarıyla çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişkinin ve etkinin olmadığı, çalışan sağlığı ile negatif yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, çalışan sağlığının çalışan performansını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to rapid globalisation, businesses are forced to operate under more difficult circumstances everyday. When it is believed that be the human factor is the biggest factor in business' success or failure, this situation is reflected to employees. The high performance of employees is desirable in terms of businesses. Time to time, employees are exposed to mobbing in cases where employees are emotionally injured or remain under pressure because of insensitivity of management and their performance are decreased. At the end of the 1980 Heinz Leymann defined by“mobbing”phenomenon is becoming a major problem for businesses. Mobbing can cause devastating results that no individual and no one ignore the organizational problems. Hence, in this study, it is intended that reveal whether the engineers, registered to the Chamber of Ankara Civil Engineers and working in a institution or business, have exposed to mobbing and effect the job performance of employees in what direction. Data collected with questionary technique have analyzed with SPSS 18. At the end of analyses, it is determined that self-realization and communication, social relations, reputation attacks, life and job quality which are elements of mobbing have not correlation and effect with employee peorformance, there is negative correlation with another element employee health. Hence, it is found that employee health affect to employee performance.