Kadın girişimcilerin liderlik özelliklerinin incelenmesi: Ankara ili uygulaması
Review of leadership features of woman entrepreneurs: Ankara province application
- Tez No: 428344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE GÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma kadın girişimcilerin liderlik vasıflarını incelemekte ve demografik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda liderlik özelliklerinde bir farklılık bulunup bulunmadığını test etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde lider ve liderlik kavramının tanımı, liderin özellikleri, liderlik ve güç kavramları, liderlik kuramları ve liderlik tarzlarından bahsedilmektedir. İkinci bölümde, girişimcilikle ilgili temel kavramlara, girişimcilerin sahip olması gereken özelliklere, girişimciliğinin tarihsel gelişimine, girişimciliği etkileyen faktörlere, kadın girişimciliği tanımına, kadın girişimci tiplerine, kadın girişimci özelliklerine, tarihsel süreçte kadın girişimciliğine, kadın girişimcilerin karşılaştıkları problemlere ve kadın girişimciliği konusunda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara değinilmektedir. Üçüncü bölümde, kadın girişimcilerin liderlik vasıflarını incelemek için, literatürde daha önce uygulanmış bir ölçeğe yer verilmiştir. Bu ölçek üzerinde yapılan araştırma neticesinde; kadın girişimcilerin liderlik özelliklerinde yaş, medeni durum, eğitim düzeyleri, ailede girişimci bulunup/bulunmaması, girişimcilik deneyimi ve girişimcilik eğitimi gibi demografik ve temel özelliklerinde farklılıklar bulunmuştur. Kadın girişimcilerin liderlik özelliklerinde girişimcilik geçmişi ile yapılan kıyaslamada herhangi bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study reviews the leadership qualifications of the woman entrepreneurs and aims to test whether there is any difference in their leadership features when their demographic features are taken into consideration.First chapter of the study includes the definitions of the leader and leadership terms, the features of the leader, the terms of leadership and power, the leadership theories and the leadership types. The second chapter includes the main terms regarding entrepreneurship, the features which must be adopted by the entrepreneurs, the historical progress of the entrepreneurship, the factors influencing entrepreneurship, the definition of woman entrepreneurship, the woman entrepreneur types, the features of the woman entrepreneur, the institutions and organizations carrying out activities about woman entrepreneurship throughout the history, the woman entrepreneurship and the problems that woman entrepreneurs encounter. In the third section, a scale that was previously applied in the literature is given a place to examine the leadership skills of women entrepreneurs. As a result of research done on this scale; the differences of the women entrepreneurs's main features and leadership skills such as; marital status, education level, the availability / absence of the entrepreneurs in the family, these was found in demographic and basic features such as entrepreneurial experience and entrepreneurial education. In the comparison between the entrepreneurial history and leadership features of women entrepreneurs; there weren't detected any difference.