Postmodern romanlarda dil
Language in postmodern novel
  1. Tez No: 428388
  2. Yazar: NİL YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM NEMUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Postmodern sanatın kökü, Avrupa'da Aydınlanma Çağı'nın başlamasıyla birlikte çeşitli alanlarda yaşanan değişim ve gelişmelerin sanata yansımasına dayanır. Aydınlanma Çağı'nın getirdiği yeni düzen ve bu düzenin toplum ve birey üzerinde yarattığı etki, modern sanatı doğurur. Modern düşüncenin, sanat üzerindeki etkisi, sanat anlayışında eskisinden çok daha farklı bir algılama şeklini tanımlayarak, postmodern sanatın zeminini hazırlar. Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, postmodern romanlar üzerinde yapılan incelemelerde sıkça vurgulanan, ancak derinine inilmeyen postmodern dil kavramı ele alınmıştır. Türk edebiyatının 1980 sonrası ortaya çıkan dokuz karakteristik romanı bu incelemede esas alınmıştır. Postmodern roman dilinin varlığı ve özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın giriş kısmında Avrupa'da modernite, modern roman; postmodernite ve postmodern roman kavramları üzerinde durulmuş, çalışma postmodern roman estetiğini hazırlayan tarihi koşullarla temellendirilmiştir. Postmodern romanın tema, olay örgüsü, zaman, mekan, gerçeklik ve üstkurmaca unsurlarıyla olan ilişkisi üzerinden, postmodern roman dilinin nasıl oluştuğu tespit edilmiştir. Teknik açıdan postmodern romanın temelini olan dil üzerine yapılan bu çalışmanın edebiyat araştırmalarına katkı sağlayacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
Developments and changes indifferent areas begins with enlightenment age in Europe. These developments and changes in different areas of art creates the roots of postmodern art. New order of enlightenment age and the effect of new order of enlightenment age to the people creates modern art. The effect of modern thinking creates new understanding for art and this new perception creates postmodern art. We know that, in studies of postmodern novels, consept of language was underlined but it was also superficial. We studied the concept of language for postmodern novels in this Doctoral thesis. There is nine characteristic novel type in Turkish literature after 1980. These novel types are modernity in Europe, modern novel, postmodernity, meta fiction, postmodern novel, historical conditions, plot, time, place, reality and postmodern language. We belive that, this study of concept of language for postmodern novels will create contribution for literature.