The effects of microwave irridiation on urease enzyme activity
Mikrodalga ışınlarının üreaz enzim aktivitesine etkisi
- Tez No: 428481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tezin amacı mikrodalga ışınlarının üreaz enzim aktivitesine etkisini incelemektir. Bu çalışma mikrodalga ışımanın (MW, 1.8 GHz , -5.00 dBm) enzim aktivitesi üzerine etkisini incelemiştir.Test parametreleri ise optimum zaman, optimum pH, optimum sıcaklık ve depolama kapasitesidir. Üreaz enzimi aktivitesi tayini için Nessler Ayıracı kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan cihazlar ise UV Spektrofotometresi , laboratuvar tipi mikrodalga ve sıcaklık denetleyicisidir. Çalışmada eldeki üreaz enzimlerinden bir kısmı MW'e tabi tutulmuş ve aktivitesi ölçülmüştür, diğer bir kısmı ise şahit olarak kullanılmış ve MW'ye tabi tutulmadan aktivitesi tesbit edilmiştir. Çıkan sonuçlarda görülmektedir ki mikrodalga ışınları enzim aktivesini az da olsa arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of microwave (MW) radiation on urease enzyme activity. The effects of 1.8 GHz MW (5.00 dBm) on enzyme activity were investigated. Test parameters are optimum time ,optimum pH, optimum temperature and storage stability. By using Nessler's reagent, urease enzyme was assayed. In this study, the following devices were used: UV spectrophotometer, lab scale microwave antenna and temperature controller. The home-made antenna used for the study were designed and manufactured at Fatih University. The similar procedures were performed to samples with and without microwave irradiation. The comperative results showed that microwave irradiation slightly increased the urease enzyme activity.