The Role of the Supreme Engineering Committe in resolving a dispute between the Municipality of İstanbul and a joint venture
Yüksek Fen Heyeti'nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir konsorsiyum arasında çıkan anlaşmazlığı çözümlemesindeki rolü
  1. Tez No: 42866
  2. Yazar: AHMET KEMAL ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLTER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
OZ: Bu çalışma İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Metro İnşaatından sorumlu olan konsorsiyum arasında çıkan bir anlaşmazlığın Yüksek Fen Heyeti tarafından çözümlenmesini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, inşaatın yüklenicisi olan konsorsiyuma aralarında imzalanan anlaşmaya uymadığı ve belirli iş kalemlerini önceden belirlenen zamanlarda bitirmediği gerekçesiyle gecikme cezası uygular. Konsorsiyum ise Belediyenin anlaşmayı yanlış yorumladığını iddia eder ve karşılıklı görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine konuyu Yüksek Fen Heyetine götürür. Konuyu inceleyen heyet konsorsiyum lehine karar verir ve cezayı kaldırır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: This study is an analysis of the resolution of a dispute between a Joint Venture and The Municipality of Istanbul by the Supreme Engineering Committee. A partial delay penalty was imposed by The Municipality of Istanbul on The Joint Venture claiming that the individual work items in the schedule of the contract that was signed for implication of the obligations of both parties were incomplete. The Joint Venture objected to the penalty and took the case to The Supreme Engineering Committee due to a breakdown of the negotiations between the parties. The Committee analyzed the case and canceled the penalty. This case shows that two conflicting parties may solve their problems more rapidly and easily by applying to an arbitrator instead of taking the matter to the court. Ill