İşletmelerde kurumsal yönetim ve Türkiye örneği
Corporate governance in enterprises and Turkey Sample
- Tez No: 428716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde uluslararası piyasalarda yaşanan krizlerin en büyük nedeni şüphesiz ülkelerin ve şirketlerin kurumsal yönetim politikalarındaki yetersizliğidir. Global krizler ve şirket skandallarından sonra kurumsal yönetim kavramının önemi giderek artmıştır. Özellikle şirket yönetimlerinin şeffaflığının geliştirilmesi için önemli çalışmalar yapılmaktadır. OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development- Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) başta olmak üzere, diğer uluslararası kuruluşlar pekçok düzenlemede bulunmuştur. Bu düzenlemeler sayesinde uluslararası ölçekte sermaye piyasaları arasında rekabet artmaktadır. Yabancı sermayeyi kendilerine çekmeye çalışan ülkeler, uluslararası düzenlemelere kendilerini uyumlulaştırmaya çalışmaktadır. Kurumsal Yönetim, şirketlerde yönetim kurulları, çalışanlar, hissedarlar ve diğer menfaat sahiplerinin çıkarlarını, gerekli kontrol ve dengeyi sağlar. İyi bir kurumsal yönetimin adillik veya eşitlik, şeffaflık, sorumluluk ve hesap verilebilirlik olmak üzere dört ana ilkesi bulunmaktadır. OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri'nde ve SPK Kurumsal Yönetim İlkelerinde bu dört ana unsur anlaşılır olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Without any doubt, the biggest reason of the current crisis in the international markets is the companies' and countries' lackness of corporate governance. The importance of the concept of corporate governance has been increased after global financial crisis and corporate scandals. Especially a lot of studies have been conducted in order to improve the transparency of corporate management. International bodies, especially OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) have made various regulations. Thanks to these regulations, the competition has increased between the capital markets on the international level. In order to attract foreign capital to their countries, countries strive to orient themselves to the international regulations. Corporate Governance protects the interests of board of directors, employees, shareholders and the interests of other stakeholders in companies and enables cross check and balance between these factors. Good corporate Governance is build upon four main principles which are fairness or equality, transparency, responsibility and accountability. These four core values are clearly described both in OECD's and SPK' s (Capital Markets Board) corporate Governance principles.