Kronik boyun ağrısında EMG biofeedback ile relaksasyon eğitiminin ağrı, disabilite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Efficacy of emg biofeedback with relaxation training on pain, disabilite and quality of life in chronic neck pain
  1. Tez No: 428987
  2. Yazar: HAZAL ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmadaki amacımız kronik boyun ağrısı (KBA) olan bireylerde Elektromyografi biofeedback (EMG-BF) ile gevşeme eğitiminin ağrı, uyku ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek ve bunu konservatif fizyoterapi yöntemleri ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya alınan 40 birey haftada 5 gün olmak üzere, 4 hafta süreyle tedaviye alındı. Çalışmada ilk gruba konservatif fizyoterapiye ek olarak EMG–BF ile gevşeme eğitimi, ikinci gruba ise sadece konservatif fizyoterapi programı uygulandı. Bireylere tedavi öncesi ve sonrasında EMG, Visüel Analog Skala(VAS), gonyometrik ölçümler, Manuel Kas Testi, Sağlık Araştırmasının Kısa Formu (SF-36), Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), New York Postür Skalası(NPS), Boyun Disabilite İndeksi(BDİ), Boyun Ağrı ve Disabilite İndeksi(BADİ) ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi(PUKİ) uygulandı. Tedavi sonrasında sadece ilk grupta VAS, BDÖ ve BADİ değerlerinde ve SF-36 bileşenlerinde anlamlı düzeyde iyileşme olduğu bulunmuştur(p˂0,05). Kas aktivasyonunda her iki grupta sol trapezde iyileşme görülürken, sağ trapez sonuçlarında ilk grubun daha etkili olduğu görüldü (p˂0,05). İki grupta da normal eklem hareketinde, kas kuvvetinde, BDİ, NPS, PUKİ sonuçlarında tüm yönlerde iyileşme olduğu görülmüştür. Gruplar arası sonuçlar karşılaştırıldığında EMG-BF uygulamasının konservatif tedaviye oranla daha etkili olduğu tespit edildi (p˂0,05). KBA'lı bireylerde EMG-BF ile gevşeme eğitimi, konservatif tedaviye göre ağrı, kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, uyku kalitesi, postür kontrolü, depresyon düzeyinde ve yaşam kalitesinde daha etkili olduğu görüldü. EMG-BF ile gevşeme eğitiminin kliniklerde konservatif fizyoterapiye ek kullanılması ile daha etkili tedavi sonuçlar elde edileceği görüşüne varıldı. ANAHTAR KELİME: Biofeedback, Boyun Ağrısı, Elektromiyografi, Fizyoterapi, Relaksasyon, Trapezius
Özet (Çeviri)
Our aim is which patient had chronic neck pain(CNP) with electromyography biofeedback (EMG-BF) relaxation training effect of determine the impact on pain, sleep quality, quality of life and to compare it with conservative physical therapy. 40 subjects received 5 days a week in the study were treated for 4 weeks. While the first group has been implemented conservative physiotherapy in addition to EMG– BF and relaxation training. Second group of study has been implemented conservative physiotherapy. Pre-treatment and post-treatment were used EMG, Visual Analogue Scale(VAS), goniometric measurements, Manual Muscle Test(MMT), the movement distance measurement, Short Form Health Survey (SF-36), Beck Depression Inventory(BDI), New York Posture Scale(NPS), Neck Disability Index(NDI), Neck Pain and Disability Index(NPDI), Pittsburgh Sleep Quality Index(PSQI). After treatment, the value of VAS, BDI, NPDI and the SF-36 component in first group were seen effective in significantly(p˂0,05). While the improvement in the left trapezius muscle activation in both of groups, the first group of right trapezius EMG-BF results were found more effective (p˂0,05). Goniometry, movement distance measurements, MMT, NDI, NPDI, value has been observed in both groups improved in all directions. When the results between groups were compared with each other, first group is more effective than conservative physiotheraphy (p˂0,05). İndividual with CNP the training of relaxation with EMG-BF is more efficacy than conservative physiotheraphy about pain, muscle strength, range of motion,control of posture, sleep quality, depression and quality of life. EMG-BF with relaxation training was concluded with the conservative physiotherapy it can suggest to obtain in clinical. KEYWORDS: Biofeedback, Electromyography, Neck Pain, Trapezius, Physiotherapy, Relaxation