Kronik boyun ağrılı hastalarda abdominal kas yapısı ve aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of abdominal muscle structure and activity in patients with chronic neck pain
- Tez No: 989743
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN KARAOĞLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kronik boyun ağrısı ile abdominal kas yapısı ve aktivitesi arasındaki potansiyel ilişkiyi aydınlatabilmek için, kronik boyun ağrılı hastaların iki taraflı Eksternal (EO), İnternal Oblik (İO) ve Transversus Abdominis (TA) kaslarını Ultrasonografi (USG) ve yüzeyel Elektromyografi (EMG) eşliğinde değerlendirerek kas kalınlığı ve kas aktiviteleri açısından sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı amaçladık, Yöntem: 18-55 yaş arası kronik mekanik boyun ağrısı tanısı alan 19 (15 kadın, 4 erkek) hasta ile boyun ağrısı olmayan 19 (15 kadın, 4 erkek) sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik bilgileri, hasta grubunun hastalık süresi kaydedildi. Hasta grubunun ağrı düzeyi Vizüel Analog Skala(VAS), özürlülüğü Boyun Özürlülük İndeksi (BÖİ), total servikal lordoz açısı ve vertikal translasyon mesafesi lateral servikal grafi ile değerlendirildi. Çalışmaya kör, deneyimli bir klinisyen tarafından, USG ile sağ-sol EO, İO ve TA kas kalınlığı 2 prodedürde (1-Standart Değerlendirme: istirahatte ve ADIM (Abdominal Drawing-in Maneuver) sırasında; 2-ADNF(Activation of Deep Neck Flexor) Değerlendirme ise istirahatte ve ADNF ile birlikte ADIM sırasında) değerlendirildi. Kas kalınlık değişimi ADIM, ADNF sırasındaki kas kalınlığı-istirahatteki kas kalınlığı“, kasılma oranı ise ”ADIM, ADNF sırasındaki kas kalınlığı/istirahatteki kas kalınlığı" formülü ile TrA, EO ve IO kasları için hesaplandı. EO ve İO/TA kaslarından ADIM, ADNF ve maksimal kası sırasında EMG ile elde edilen veriler, karekök ortalaması (RMS) şeklinde hesaplandı. Maksimal İstemli Kasılma (MİK) tekniği ile normalize edilerek maksimal kasıda elde edilen aktivitenin yüzdesi olarak ifade edildi. Ölçümler 3 kere yapılarak ortalaması alındı. Güvenilirliğini belirlemek için 2 gün aralıkla tekrarlandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ve kontrol grubunun yaş ortalaması sırasıyla 41.89 ± 8.63 ve 40.8 ± 8.60 yıldı. Hasta ve kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, VKİ ve sigara-alkol kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Hasta grubu ve kontrol grubunun USG ile istirahatteki sağ-sol EO, İO ve TA kas kalınlık ölçümleri ile standart ve ADNF sırasında değerlendirilen abdominal kas kalınlık farkı ve oranlarında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). 15 kadın hasta ve kontrole subgrup analizi yapıldığında ADNF sırasında istirahate göre sağ-sol TA kas kalınlık farkı hasta grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı saptandı (sırasıyla; p=0.03, p=0.03). Diğer parametrelerde istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0.05). EMG'de ADNF sırasında sağ-sol İO-TA kas kasılma oranı yüzdesi hasta grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (sırasıyla; p=0.001, p=0.034). Standart ve ADNF değerlendirmesinde sağ-sol EO ile standart değerlendirmede sağ-sol İO-TA kas kasılma oranı hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). İki grup arasında anlamlı çıkan EMG ve USG verilerinin yaş, VKİ, hastalık süresi, istirahat ve harekette VAS, BÖİ, Cobb açısı ve VTM ile korelasyon analizinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamadı (p>0.05). Sonuç: Servikal ve lomber kas-iskelet sistemi kontrolü arasındaki etkileşime ilişkin az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamız kronik boyun ağrılı hastalarda abdominal kasları EMG ile değerlendirilen literatürdeki ilk çalışma olup eş zamanlı USG kullanılmıştır. EMG ve USG de elde ettiğimiz sonuçlar, boyun ağrısı olan kişilerde özellikle bir aktivite sırasında (bizim çalışmamızda ADNF) Transversus Abdoministe disfonksiyon olabileceğini ya da motor sistemde genel bir sorunun boyun ve belde ağrıya yol açabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the External (EO), Internal Oblique (IO) and Transversus Abdominis (TA) muscles of patients with chronic neck pain using Ultrasonography (USG) and surface Electromyography (EMG) and compare their muscle thickness and muscle activity with healthy controls. Methods: Nineteen (15 females, 4 males) patients aged 18-55 years with chronic mechanical neck pain and Nineteen (15 females, 4 males) healthy controls without neck pain were included in the study. Demographic information of all participants and the duration of the disease in the patient group were recorded. The pain level of the patient group was evaluated by Visual Analog Scale (VAS), disability was evaluated by Neck Disability Index (NDI), total cervical lordosis angle and vertical translation distance were evaluated by lateral cervical radiography. Right-left EO, IO and TA muscle thickness was evaluated by USG in 2 conditions (1-Standard Assessment: at rest and during ADIM (Abdominal Drawing-in Maneuver); 2-ADNF (Activation of Deep Neck Flexor) Assessment: at rest and during ADIM with ADNF) by an experienced clinician blinded to the study. Muscle thickness change was calculated as“muscle thickness during ADIM, ADNF-muscle thickness at rest”and contraction ratio was calculated as“muscle thickness during ADIM, ADNF/muscle thickness at rest”for TrA, EO and IO muscles. The EMG data obtained from the EO and IO/TA muscles during ADIM, ADNF and maximal voluntary contraction were calculated as root mean square (RMS). It was normalized with the Maximal Voluntary Contraction (MVC) technique and expressed as a percentage of the activity obtained in the maximal muscle. Measurements were made 3 times and averaged. The measurements were repeated at 2-day intervals to determine reliability. Results: The mean ages of the patients and the control group were 41.89 ± 8.63 and 40.8 ± 8.60 years, respectively. There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of gender, age, educational level, BMI, and smoking and alcohol use (p>0.05). There was no statistically significant difference between the patient group and the control group in the USG measurements of right-left EO, IO and TA muscle thickness at rest and in the abdominal muscle thickness difference and ratios evaluated during standard and ADNF (p>0.05). When 15 female patients and controls were subgroup analyzed, the difference in right-left TA muscle thickness during ADNF compared to rest was statistically significant between the patient group and the control group (p=0.03, p=0.03, respectively). There was no statistically significant difference in other parameters (p>0.05). On EMG, there was a statistically significant difference between the patient group and the control group in the percentage of right-left IO-TA muscle contraction ratio during ADNF (p=0.001, p=0.034, respectively). There was no statistically significant difference between the patient and control groups in right-left EO in standard and ADNF evaluation and right-left IO-TA muscle contraction ratio in standard evaluation (p>0.05). Correlation analysis of EMG and USG data with age, BMI, disease duration, VAS at rest and movement, BMI, Cobb angle and VTM showed no statistically significant correlation between the two groups (p>0.05). Conclusion: There are few studies on the interaction between cervical and lumbar musculoskeletal control. Our study is the first in the literature to evaluate abdominal muscles in patients with chronic neck pain using EMG and concurrent USG. The results of EMG and USG suggest that people with neck pain may have TA dysfunction, especially during a task (ADNF in our study), or that a general problem in the motor system may cause pain in the neck and lower back.