Postmenopozal kanaması olan hastalarda etiyolojik nedenlerin sıklığı
The frequency of eti̇ologi̇c factors i̇n the women wi̇th postmenopausal bleedi̇ng
- Tez No: 428989
- Danışmanlar: PROF. TUNCAY NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada amacımız postmenopozal kanamaya sebep olan etiyolojik faktörlerin dağılım sıklıklarının araştırılmasıdır. Çalışmanın amacına yönelik olarak postmenopozal kanama şikayeti ile başvuran 200 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Öykü, fizik muayene ve endometrial biyopsi sonuçlarını kapsayan tıbbi kayıtlar retrospektif olarak incelenmiş, etyolojik faktörlerin dağılım sıklıkları ve hastalara ait demografik faktörlerin bu patoloji sonuçları ile olan ilişkileri irdelenmiştir. Postmenopozal kanamanın en sık sebebi endometrial atrofi olmakla birlikte, endometrial hiperplazi ve endometrial kanser gibi nedenlerin de oldukça sık karşılaşılan etiyolojik nedenler olması sebebi ile menopoz sonrası meydana gelen kanamaların ciddiyetle değerlendirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak postmenopozal kanamalı kadınlarda endometrial patoloji sonuçları sıklık sırasına göre endometrial atrofi, endometrial polip, yetersiz materyal, kanser, proliferatif endometrium, hiperplaziler ve diğerleri şeklinde saptanmıştır. Çalışmamızda daha önce yapılmış çalışmalardan farklı olarak, östrojen replasman tedavisinin postmenopozal kanamalarda bir etiyolojik neden olmadığı görülmüştür. Postmenopozal kanamalara sebep olabilecek premalign ve malign lezyonların hastaların VKİ, menopoz süresi, DM varlığı, ultrasonografik olarak kalın endometrium saptanması ile ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study our aim was to determine the frequency of etiologic factors causes postmenopausal bleeding. For the purpose, a total number of 200 women with postmenopausal bleeding were included to the study. Medical records regarding history, physical examination and endometrium biopsy of these cases were retrospectively analysed. Frequency of etiologic factors and relevancy of pathological results with demographic factors were determined. Although endometrial atrophy is the most frequent cause, postmenopausal bleeding should promptly be evaluated since endometrial hyperplasia and cancer are frequently underlying cause. In conclusion, histopathologic diagnosis of the women with postmenopausal bleeding were established as endometrial atrophy, endometrial polyp, insufficient material, cancer, proliferative endometrium, endometrial hyperplasia and other disorders respectively. Contrarily to the previous studies, our study showed that estrogen replacement therapy was not a reason in postmenopausal bleeding. We found that premalignant and malignant lesions were related to the patients' BMI (body mass index), duration of postmenopause, the presence of diabetes, determination of thick endometrium by ultrasonography.