Ninni dinletmenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebekler üzerine etkisi
Effect of lullabies on babies in the neonatal intensive care units
  1. Tez No: 445242
  2. Yazar: IŞIN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan termde doğan bebeklere anne sesiyle ve yabancı bir kişinin sesiyle dinletilen ninninin bebeğin saturasyon değerleri, kalp tepe atımı, solunum, ateş, stres belirtileri, büyüme gelişmesine ve hastanede kalış süresine etkisi olup olmadığını incelemek amacıyla deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde, Eylül 2015 - Ocak 2016 tarihleri arasında yatan ve vaka seçim kriterlerine uyan 90 yenidoğan bebekten elde edildi. Uygulama öncesinde aileler sözlü olarak bilgilendirilerek“yazılı onam formu”ve“bebeği tanıtıcı bilgi formu”dolduruldu. Bakım öncesi ve bakım sonrası stres belirtileri, KTA, solunum, saturasyon ve ateş“Bebek Tepki İzlem Formu”na araştırmacı tarafından kaydedildi. Veriler SPSS 18 paket programı ile değerlendirildi. Araştırma grubunu oluşturan bebekler incelendiğinde deney ve kontrol gruplarında büyüme değerleri, ortalamalarında yatıştan taburcu olma tarihine kadar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with an experimental design in order to determine whether the lullaby, which was listened from mother's voice and a stranger's voice to the babies born at term and hospitalized in newborn intensive care unit, had an effect on saturation values, peak heart rate, respiration, fever, stress symptoms, growth development and hospitalization time of the newborn. Data of the study were obtained from 90 newborn babies who were hospitalized in Newborn Intensive Care Unit of Zonguldak Maternity And Children Hospital between September 2015-January 2016 and who met the eligibility criteria. Before treatment, families were verbally informed; and they filled“written consent form”and“baby identifier information form”. Routine treatments were carried out at every three hours in Newborn Intensive care unit; and lullaby concert was performed by choosing one of the suitable treatment hours. Stress symptoms, PHR, respiration, saturation and fever were recorded by the researcher on“Newborn response follow-up form”at pre-treatment and post-treatment (lullaby concert). Data were evaluated by SPSS 18 package program. When the babies in the study groups were examined; no statistically significant differences were found in the mean values of growth (weight, height, head circumference) between experimental (groups that were listening to lullaby from mother's voice and stranger's voice) and control groups (p>0,05).