Sosyal bilgiler dersi öğretiminde Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin kullanımı
Use of Evliya Evliya Celebi's Travel Books in social studies teaching
  1. Tez No: 429363
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu araştırmanın amacı, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ni, Sosyal Bilgiler dersi beşinci sınıf, altıncı sınıf ve yedinci sınıf öğretim programında yer alan kazanımlara göre incelemektir. Araştırmada nitel model kullanılmıştır. Durum çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada, Sosyal Bilgiler dersi beşinci sınıf, altıncı sınıf ve yedinci sınıf öğretim programının kazanımları doğrultusunda on ciltlik Evliya Çelebi Seyahatnamesi araştırmacı tarafından incelenmiştir. Araştırma süreci 2013-2015 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun veri toplama aracı olarak doküman incelemesi seçilmiştir. Sosyal Bilgiler dersi öğretim programı içerisinde yer alan beşinci sınıftan on yedi, altıncı sınıftan on ve yedinci sınıftan on üç kazanım olmak üzere toplam kırk kazanım için Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden seçilen bölümler doğrultusunda kategori ve kodlar oluşturularak, kazanımlarla ilişkilendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin içerdiği bilgiler çeşitli kriterler doğrultusunda incelenerek ünite ve kazanımların verilmesinde kullanılabilir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular doğrultusunda, Sosyal Bilgiler dersi öğretim programı ve Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ni bütünleştirerek, derste kullanılabileceğine, akademik çalışmalar ile geliştirilebileceğine ve toplumsal alanda da çeşitli projelerle uygulanabilirliğine ilişkin çeşitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine Evliya Celebi's Travel Books with regards to gains on Social Studies program for fifth, sixth and seventh grades education. The study was conducted using qualitative model. 10 volumes of Evliya Celebi's Travel Books has been examined by the researcher in this study which was designed as case study towards gains on Social Studies lesson for fifth, sixth and seventh grades. Research period was realized between the years 2013-2015. As a data collection tool suitable for he purpose of research, document review was chosen. For a total fourty objectives within Social Studies education program consisting of seventeen from fifth grade, ten from sixth grade and thirteen from seventh grade, categories and codes has been established in accordance with sections chosen from Evliya Celebi's Travel Books and associated with these gains. According to the findings obtained, information contained in the Evliya Celebi's Travel Books can be examined in accordance with various criteria and used in providing units and gains for Social Studies education program. The findings obtained as aresult of the research are presenting various implications related to integration and applicatins of Social Studies education program and Evliya Celebi's Travel Books to be used in class, improved by academic studies and applied in various projects in social sphere.