Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevre eğitimi konusundaki görüşleri ve yeterlilikleri
The qualifications and the opinions of social sciences teachers' about environmental education
- Tez No: 429364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİNİN ÇEVRE EĞİTİMİ KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİ VE YETERLİLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Kemal ERDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2016 ÖZ Bu araştırmada sosyal bilgiler öğretmelerinin çevre konusundaki ilgi, tutum ve bilgi yeterliliklerini ve bunun üzerine çeşitli değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Araştırma 2011-2012 eğitim öğretim yılında Ankara ili; Altındağ, Mamak, Yenimahalle, Pursaklar, Çankaya ilçelerinde belirlenen okullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleri ile tarama modeli kullanılarak uygulanmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevre konusunda ilgi, tutum ve bilgi yeterliliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Verilerin elde edilmesinde, duyuşsal eğilimler ölçeği, davranış ölçeği ve çevre bilgi testi ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu olmak üzere 4 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Veriler araştırmada ele alınan problem durumlarına göre, betimsel (aritmetik ortalama, frekans) ve ilişkisel yöntemle değerlendirilmiştir. Verilerin analizi“The Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 20)”paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistik, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve basit korelasyon kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sosyal bilgiler öğretmenlerinin duyuşsal eğilimlerle bilgi ölçeği arasında ilişki yoktur. Yine sosyal bilgiler öğretmenlerinin davranış ölçeği ile bilgi ölçeğinden çıkan sonuçlar karşılaştırıldığında aralarında ilişki bulunamamıştır. Duyuşsal eğilimler ölçeği ile davranış ölçeği arasında pozitif yönde ilişki vardır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevre eğitimine olan ilgileri tutumlarına da yansımıştır. Sosyal bilgiler öğretmeni olarak araştırmaya 224 kişi katılmıştır. Bu kişilerin ölçeklerden aldıkları puanlar incelendiğinde sosyal bilgiler öğretmenlerinin %59'u bilgi testinden ortalamanın üstünde puan alırken, %41'i ortalamanın altında puan almıştır. Duyuşsal eğilimler ölçeğinde gurubun %51'i ortalama üstünde puan alırken %49'u ortalamanın altında puan almıştır. Çevre davranış ölçeğinde ise grubun yüzdelik dağılımı ortalamaya göre yarı yarıyadır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Çevre, çevre bilgi, çevre duyuş, çevre davranış, bilişsel beceri, sosyal bilgiler öğretmenleri Sayfa Adedi : xiii + 84 sayfa Danışman : Doç. Dr. Ufuk KARAKUŞ
Özet (Çeviri)
THE QUALIFICATIONS AND THE OPINIONS OF SOCIAL SCIENCES TEACHERS' ABOUT ENVIRONMENTAL EDUCATION (Master's Thesis) Kemal ERDOĞAN ABSTRACT The attention, the attitude and knowledge qualifications of social sciences teachers' about environment and the effects of various variables surveyed in this study. The study is applied during 2011-2012 academic year in Ankara, with social sciences teachers in pre-determined schools in Altındağ, Mamak, Yenimahalle, Pursaklar, Çankaya district by using scanning model. In this study, it is aimed to identify the attention, the attitude and the knowledge qualification of social sciences teachers' about environment. While gathering the data, a questionnaire which consists of four section, sensory tendency scale, behavior scale, environmental knowledge test and personal information form, is used. Considering the conditions problem, the data in this study is gathered with descriptive (arithmetic mean, frequency) and the relational analysis of relational data“SPSS 20 (The Statistical Package for the Social Sciences)”. In the analysis of data, descriptive statistic, one direction variance analysis (ANOVA) and simple correlation is used. According to the data, gathered in this study, there is no correlation between the social sciences teachers' sensory tendency and knowledge scale. Again there is no correlation between the results of knowledge scale and behavior scale. On the other hand there is a positive correlation between behavior scale and sensory tendency scale and this affects the attitude of social sciences teachers' with environment education. 224 teachers involved in the study as social sciences teachers. Considering the grades that these teachers got from the scale, first 59% of social sciences teachers got higher grades and 41% of them got lower grades than the mean in knowledge test. Then, in sensory tendency scale 51% of the group got higher grades, 49% of them got lower grades than the mean. Finally in nature behavior scale, percentage value of the group is goes halves with the mean. Science Code : Key Words : Environment, environmental knowledge, environmental hear, environmental behavior, cognitive knowledge, social sciences teachers Page Number : xiii + 84 pages Supervisor : Associate Dr. Ufuk KARAKUŞ