An evaluation of English preparatory schools' programs in terms of learner autonomy
İngilizce hazırlık okulu programlarının öğrenen özerkliği açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 429368
  2. Yazar: AYLİN DOĞAN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu nitel çalışmada, Ankara'da bulunan ve İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği ikisi devlet ikisi vakıf üniversitesinde toplam dört hazırlık okulunda takip edilen programlar öğrenen özerkliği açısından değerlendirilmiştir. Diğer bir deyişle, bu çalışma bu üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarında takip edilen programların, öğrencilerin özerk öğrenme becerilerini geliştirmeye yönelik herhangi bir uygulama içerip içermediklerini tespit etmeyi ve programların öğrenen özerkliğini hangi tür uygulamalar aracılığıyla geliştirmeye çalıştığını saptamayı hedeflemiştir. Ayrıca, bu çalışma söz konusu hazırlık okullarında çalışan İngilizce okutmanlarının okullarında yürütülen dil programlarının öğrenen özerkliğini desteklemelerine dair görüşlerini belirlemeyi amaçlamıştır. Dil programlarının değerlendirilebilmesi için, Reinders (2010) tarafından geliştirilen bir çerçeve kullanılmıştır. Dil programları bu çerçevede belirtilen özerk öğrenmenin sekiz basamağı göz önünde bulundurularak öğrenen özerkliğini destekleyici uygulamalar içerip içermedikleri hususunda incelenmiştir. Çalışmanın verileri başlıca hazırlık okulları yöneticileri ve program geliştirme biriminde çalışan okutmanlar ile gerçekleştirilen görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca, bu çalışmanın nitel bir çalışma olması nedeniyle ve hazırlık okulları programları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek amacıyla, ders izlencelerini, öğrenci elkitapçıklarını ve program geliştirme açıklamalarını içeren çeşitli yazılı belgelerden faydalanılmıştır. Veriler, içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, çalışmayı daha güvenilir kılmak amacıyla değerbiçiciler arası güvenirlik methodu uygulanmıştır. Sonuçlar, tüm programların öğrenen özerkliğini kaynak viii seçimi ile igili olan dördüncü basamak dışında çerçevede bulunan tüm basamaklarda geliştirmeye yönelik belli oranlarda – çoğunlukla veya kısmen – uygulamalar içerdiğini göstermiştir. Programların hiçbirinin, öğrenenlere kendi öğrenme materyallerini seçmek adına fırsat yaratmadığı ortaya konulmuştur. Diğer taraftan, İngilizce okutmanlarının hazırlık okulları programlarının öğrenen özerkliğini desteklemeleri açısından görüşlerini belirlemek amacıyla mülakatlar kullanılmıştır. Her okuldan beş gönüllü İngilizce okutmanı olmak üzere, yirmi katılımcı ile görüşülmüş ve elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, okutmanların portfolyoların modifiye edilmesi, öğretme/öğrenme sürecinde daha fazla dönüt sağlanması için imkan yaratılması ve öğrenen özerkliğini desteklemek amacıyla öğrenenlere hedef belirleme fırsatları sunan, öğrenme içeriklerini belirleme anlamında kontrol sağlayan, değerlendirme metodları açısından seçenekler sunan ve öğrenenlerin özdeğerlendirme yapmaları için fırsat yaratan daha esnek programların geliştirilmesi gerektiğine inandıklarını göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this qualitative study, the EFL (English as a Foreign Language) programs followed in the preparatory schools of the two state and two foundation universities in Ankara were evaluated in terms of whether they foster learner autonomy. In other words, the study aimed to find out whether the programs followed in the English preparatory schools of these universities have any applications for developing students' autonomous learning skills, and if so, through which practices the programs attempt to foster learner autonomy. In addition, the study aimed to identify EFL instructors' beliefs about the language programs run in their schools in regard to encouraging learner autonomy. In order to evaluate the language programs, a framework designed by Reinders (2010) was used, and the language programs were scrutinized to find out whether they included any practices that served for the encouragement of learner autonomy regarding eight selfdirected learning stages indicated in the framework. The data were mainly collected through the meetings held with the administrators and the instructors working in the curriculum development units, who are responsible for designing the programs. What is more, since the study is a qualitative one, written documents including course syllabi, student handbooks, and descriptions of program development were made use of so as to obtain more detailed information about the preparatory schools' programs. The data were analyzed through content analysis technique. Furthermore, in order to make the study more reliable, the method of inter-rater reliability is applied. The findings revealed that all the programs attempted to encourage the development of learner autonomy to a certain extent – mostly or partly – in all stages in the framework except the fourth one which was about x selecting resources. It was revealed that none of the programs created chances for learners to select their learning materials. On the other hand, interviews were used in order to identify the EFL instructors' perspectives about the programs of the preparatory schools in terms of whether to encourage learner autonomy. Twenty participants, five voluntary EFL instructors from each school, were interviewed, and content analysis technique was used to analyze the data. The findings indicated that the instructors believed portfolios must be modified, more chances for providing feedback must be created in teaching/learning process, more flexible programs must be designed in order to encourage the development of learner autonomy, providing learners opportunities to set goals, giving control to determine what of their learning, giving choices in terms of assessment methods and creating chances for learners to make self-assessment.