Sınıf içi davranışların düzenlenmesinde sınıf genelinde olumlu davranış desteği programı: Check-in/check-out uygulaması
- Tez No: 429370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA TAVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Alanyazında olumlu davranış desteği kapsamında ikincil düzeyde sunulan ve bir önleme programı olan Check-in/Check-out yetersiz akran ilişkileri, düşük akademik başarı ve problem davranış sergileyen öğrencilere yönelik geliştirilen bir önleme programıdır. Bu araştırmanın amacı, yoğun problem davranış sergileyen ve akademik başarıları düşük olan (risk grubundaki) öğrencilerin derse etkin katılım davranışları üzerinde, Check-in/Check-out'un etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde öğrencilerin a) derse zamanında gelme davranışı, b) derse hazırlık becerileri c) dersi dinleme davranışları ve d) arkadaşlarına saygılı olma davranışı incelenmiştir. Araştırmada öğrencilerden ve öğretmenlerden yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla ve öğretmenlere Check-in/Check-out Sosyal Geçerlilik Öğretmen Formu, öğrencilere Check-in/Check-out Sosyal Geçerlilik Öğrenci Formu ailelere Check-in/Check-out Sosyal Geçerlilik Aile Formu uygulanarak sosyal geçerlilik verileri toplanmıştır. Çalışmaya ortaokula devam eden üç öğrenci katılmıştır. Çalışma ortaokulda eğitim öğretimin devam ettiği günlerde sınıf içinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden aralıklı değişen ölçüt desenine yer verilmiştir. Başlama düzeyi, öğretim, öğretim sonu değerlendirme ve izleme verileri gözlem kayıtları oluşturularak bulgulanmıştır. Özetle, öğretmenlerden ve öğrencilerden elde edilen bulgular sonucunda üç öğrencinin de derse etkin katılım davranışlarında ilerleme gösterdikleri belirlenmiştir. Derse etkin katılım davranışı içerisinde ele alınan derse zamanında gelme, derse hazırlık becerilerini sergileme, dersi dinleme ve arkadaşlarına saygılı olma davranışlarında başlama düzeyine göre gözlenebilir düzeyde artış meydana gelmiştir. Ayrıca sosyal geçerlilik formları ve görüşmeler sonucunda program öncesi ve sonrası durumu betimleyen bulgulara programın etkililiğine ve verimliliğine dair bulgular sunulmuştur. Sosyal geçerlilik bulguları uygulanan programın etkili ve verimli olduğu yönünde görüş sunulmuştur. Çalışmanın sınırlılıkları ve ileriki çalışmalar için öneriler tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Olumlu Davranışsal Destek, Check-in Check-Out, Problem Davranış, Derse Etkin Katılım Davranışı
Özet (Çeviri)
Check-in/Check-out, which is a preventive program and presented at secondary level in literature in terms of Positive Behavioural Support, is a preventive program developed for the students who have problematic behaviour, low academic success and poor peer relationship. The aim of the study is to show the effect of Behavioural Training Program on the students with severe behavioural problems and poor academic success. To fulfil this target the behaviours studied are as follows: a) attending the class on time, b) academic preparation skills c) listening skills d) respecting the other students. Social validity data is provided via semi-structured meeting forms of the students and the teachers and Behavioural Educational Program Social Validity Teacher Form, Behavioural Educational Program Social Validity Student Form. Middle school students took part in the study. The study is applied on the dates during which the classes are on and in the class. During the study was used a single subject design range bound changing criterian. The data is gathered via starting point, instruction, end tests at the end of teaching and the observation records. In summary, through the data compiled from the teachers and the students, it is seen that there has been a progress in all three subject students' behaviour. Moreover, as a result of the social validity forms and meeting records, data describing the pro and post state of the subjects and displaying the efficiency and the productivity of the study has been found out. The shortcomings of the study and further suggestions has been discussed i the study. Key Words : Positive Behavioural Support Program, Check-in/Check-out, Problem Behaviour, Academic Engagement