4+4+4 eğitim sisteminde yöneticilerin ve öğretmenlerin karşılaştığı sorunlar
The problems that administrators and teachers faces in the 4+4+4 education system
- Tez No: 429371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın amacı, yönetici ve öğretmen görüşlerine dayalı olarak 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili yaşanan sorunları belirlemektir. Araştırma 2013 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Polatlı ve Çubuk ilçelerinde görevli 67 okul yöneticisi ve 357 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma genel tarama modeliyle hazırlanmıştır. 4+4+4 eğitim sisteminde karşılaşılan sorunları saptamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 36 maddelik anket kullanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen veriler SPSS 15 paket programı ile analiz edilmiştir. Veri analizlerinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yöneticiler ve öğretmenlerin yeni eğitim sisteminde karşılaştıkları problemlere ilişkin düşünceleri değerlendirilmiştir. Bu araştırmaya göre hem öğretmenler hem de yöneticiler sistemle ilgili yeteri kadar bilgilendirilmediklerini düşünmektedir. Sistemle birlikte eğitim ortamlarında fiziki yetersizlik oluştuğuna, okulların mevcut fiziki şartlarının 60-66 aylık çocuklar için uygun olmadığına, 60 – 66 aylık çocukların 72+ çocuklarla aynı sınıfta bulunmalarının uyum sorunu yaşatacağına dair çeşitli görüşler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the problems experienced on the 4 +4 +4 education system on the basis of administrator and teacher opinions. The Research was carried out by the participation of 67 school administrators and 357 teachers that were the officials at Polatlı and Çubuk districts of Ankara in 2013 academic year. The study was prepared by the general screening model. 36-item questionnaire prepared by the researcher was used in order to identify the problems encountered in the 4 +4 +4 educational system. The data obtained at the end of the application were analyzed by SPSS 15 software. Frequency, percentage, arithmetic mean, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used in the data analysis. The administrators' and teachers' ideas on the problems encountered in the new education system was evaluated with respect to analysis results. According to this study, both teachers and administrators think that they were not informed enough about the system. Various opinions regarding that physical deficiencies occurs in the educational environment with the system and that the current physical conditions of schools is not suitable for 60-66 months childrens and also that coexistence of 60-66 months childrens and 72 months childrens in the same class will cause to compliance issues are obtained.