La notion de tâches dans les méthodes interactives
Etkileşimsel yöntemlerdeki görev kavramı
  1. Tez No: 429390
  2. Yazar: GÜLNUR BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN SAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yabancı dil öğreniminde bilindiği gibi günümüze kadar gelmiş çeşitli öğretim yöntemleri kullanılmaktadır. Her metot belirli dönemde ortaya çıkan ihtiyaçlara karşılık vermek amacıyla yaratılmıştır. Dolayısıyla sadece o dönem içerisinde etkili olmuşlar ve bir yandan da belli sınırlılıklar getirmişlerdir. Öğretmen, öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda en iyi yöntemi seçmeli ve dersini ona göre işlemelidir. Kesin olarak bir yöntem belirlemek çoğu zaman zor olabilir. O halde, bütün yöntemleri avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte ele almak gerekir. Her yöntemin farklı amaçları bulunmaktadır. Öğretmen önceliğini öğrenciye vermeli ve ilk olarak öğrencinin beklentilerine cevap veren, öğrenciyi temel alan bir yöntem seçmelidir. Etkileşim yöntemiyle birlikte 'görev' kavramı ortaya çıkmıştır. Bu tez etkileşim yönteminde kullanılan bu görevleri tüm detaylarıyla birlikte ortaya koymayı amaçlamaktadır. Görev, öğrencinin sınıf ortamında yaptığı her türlü eylemdir. Öğrenci yaparak daha iyi öğrenir. O, artık öğretmenin her dediğini yapan klasik eğitim içerisinde bulunmaz. Sınıfta özgür bir ortamı vardır ve öğretmen belirlenen amaçlar doğrultusunda öğrenciyi yönlendirir. Özgür ortamdan kastımız, öğrencinin her istediğini yapabilmesi değil, onun hata yapmaktan korkmadan bakış açısını ve cevaplarını ortaya koyabilmesidir. Yapmış olduğu hatalardan dolayı cesareti kırılmaz, çünkü öğretmen her seferinde onu cesaretlendirir ve cevaplarından tatmin olmasını sağlar. Öğrenciler arası karşılıklı iletişim de bu yöntemin önem verdiği konulardan biridir. Öğrenciler birbirine soru sorar ve birbirini dinlemeyi öğrenir. Öğretmene düşen ise onlara çeşitli ödevler vererek etkileşimli bir sınıf ortamı sağlamaktır. Ankara Tevfik Fikret Koleji'nde 7. sınıflara uygulamış olduğum anket sonrasında, öğrencilerin motivasyonunun çeşitli faktörlerden etkilendiği ortaya çıkmıştır. Bu anket sonucunda, Fransızca öğrenmeye ve öğretmenin verdiği görevleri gerçekleştirmeye istekli birçok öğrenci olduğu görülmüştür. Ancak, yine çok sayıda öğrencinin motive olmadığı ve tek amaçlarının sınavdan iyi not almak olduğu belirlenmiştir. Bütün bu olumsuz fikirleri değiştirme sorumluluğu öğretmene aittir. Öğrencilerin motivasyonunu ve başarısını artırmak için eğlenceli ve verimli bir sınıf ortamı sağlamalıdır. Bu da sınıf içerisinde öğrencinin katılımını artıracak çeşitli görevler yaptırarak mümkündür.
Özet (Çeviri)
There are different teaching methods for learning a foreign language. Each method was created to meet a certain need in a day. These methods have been successful during this period and have also made limitations. The teacher chooses the best method according to the needs of learners. It is not possible to define a single method for a class. So we must see the methods and their advantages and disadvantages. All methods have different objectives. The teacher must not forget to define a method focusing on the learner is at the center of education. We must first meet the needs of the learner. Classical education unfortunately not quite answer these needs. A new concept was born with the interactive method. It is the notion of task. This memory is designed to work in detail the tasks used with the interactive method by establishing its difficulty, its various kinds, its benefits, contributions, etc. The task is a kind of action to be accomplished by the learner. The learner learns best by performing classroom tasks. It is not facing an education that requires him to do what the teacher asks. He almost complete freedom in the classroom and it is the teacher who directs it to the defined goals. Freedom does not mean he can do whatever he wants, but he is free to give his views without hesitation to not make mistakes. He is not discouraged because of the mistakes he makes. The teacher motivates and pushes each time the learner to be pleased with his answers. The interaction among learners is a priority in this method. Learners have questions and they learn to listen. The teacher's job is to find possible tasks to create an interactive environment. Following the survey conducted in the college level 7 Tevfik Fikret Ankara, we have seen that the motivation of learners vary according to several factors. There are quite a few students who are motivated to learn French and who are willing to perform tasks. By cons, a large percentage is implementing a number of learners are not fully motivated and their only goal is to have a good score on the exam. Despite all the negative thoughts, the teacher must take responsibility for change. It must create a fertile environment for fun and increase the motivation of learners and ensure their success. This may be possible by means of tasks, more games that involve learners.