Ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme düzeylerinin incelenmesi
Examination of secondary education mathematics teacher candidates' reflective thinking levels
  1. Tez No: 429400
  2. Yazar: ERALP LALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın ana amacı; ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme becerilerini incelemektir. Bu genel amaç çerçevesi içinde, öğretmen adaylarının dönem sonundaki genel not ortalamaları ve cinsiyetin yansıtıcı düşünme düzeyleri etkisi incelenmiştir. Araştırmada temel nitel çalışma yapılmış olup, durumsal çalışma ve gömülü (Grounded) teorinin veri toplama ve analiz etme teknikleri kullanılmıştır. Veriler, Ankara'daki köklü devlet üniversitelerinden birinin Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde, 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı Güz döneminde 4'üncü sınıf okuyan öğretmen adaylarından, matematiksel modelleme uygulamalarını seçen 27 öğretmen adayından toplanmıştır. Öğretmen adaylarına önceden belirlenmiş modelleme konuları verilmiş ve bunları derste sunmaları istenmiştir. 9 hafta süre içinde sunumlar yapıldıktan sonra, sunum yapan ve dersi dinleyen öğretmen adaylarına ayrı ayrı 7 soruluk görüşme formu verilmiş ve cevapları yazılı olarak istenmiştir. 27 öğretmen adayından rastgele seçilen 10 kişiye, yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Toplanan veriler, Word ortamına aktarılarak NVivo 10 analiz programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda, modelleme uygulamasında öğretmen adaylarının cinsiyet ve not ortalamasının yansıtma düzeylerine etkisi belirgin olarak ortaya çıkmıştır. Not ortalamaları, sınıf ortalamasının altında olan öğretmen adayları daha çok yansıtma verseler de bu yansıtmaların yaşantıları ile sınırlı kaldığı görülmüştür. Daha az yansıtma yapan ortalamanın üstünde olan öğretmen adaylarının bu durumunun, sınıf ortamında yeteri kadar iletişim içine girmemelerine bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Cinsiyete göre bakıldığında bayan öğretmen adaylarının daha fazla yansıtma yaptıkları görülse de her iki grubunda kendi içinde aynı davranışlara yoğunlaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine secondary education mathematics teacher candidates' reflective thinking levels. Within this general scope, the teacher candidates' grade-point average at the end of the seventh semester and the impact of gender on the reflective thinking levels were examined. A basic qualitative study was conducted, and case studies and data collection and analysis techniques of the Grounded theory were employed. The data has been collected in one of the rooted state universities in Ankara, at the Department of Secondary Education Mathematics Teaching, from 27 teacher candidates who have selected mathematical modeling applications. The teacher candidates were provided pre-defined mathematical modeling applications and were asked to present them at their course hours. After the presentations that lasted 9 months, the presenter and the listener teacher candidates were separately and individually given interview forms and were asked to provide the answers in writing. Half-structured interviews were conducted with 10 candidates who were randomly chosen among the 27 candidates. The data collected were transferred into the digital format and were analyzed via the NVivo 10 analysis software. The analyses revealed that the gender and grade-point average had significant impact on the reflective thinking skill. Although the students whose grade-point average were lower than class average made less reflection, it was seen that this reflection was limited to experiences they had. It was concluded that, this case of the candidates who were above the class average and who made less reflection, was due to the insufficient classroom communication and interaction. When genders were compared, although it was seen that female teacher candidates displayed more reflection, it was observed that both gender groups frequented same behaviors within their own gender groups.