Piyano öğretiminde Türk müziği kaynaklı kontrpuantal eserlerin seslendirilmesine yönelik bir çalışma modeli
A study model aimed at playing counterpointal songs based Turkish music in piano teaching
  1. Tez No: 429416
  2. Yazar: TURGAY TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de piyano öğretiminde kullanılan makamsal içerikli materyallere ilişkin ihtiyaç durumunu belirlemek, piyano öğretiminde Türk Müziği kaynaklı kontrpuantal eserlerin seslendirilmesine yönelik bir çalışma modeli oluşturmak, bu modelin öğrenci başarısı üzerine etkilerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet üniversitesi konservatuvarında 2013-2014 öğretim yılı bahar döneminde eğitim gören 10 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada hem betimsel hem deneysel olarak nicel yöntem kullanılmıştır. Betimsel boyutta anket uygulaması yapılmış; deneysel boyutta ise tek grup ön test - son test modeli kullanılmıştır. Araştırma; çokseslilik yöntemlerinden karma armoni yaklaşımıyla, Nihavent ve Nikriz makam dizileri kullanılarak yazılmış kontrpuantal eserler ile sınırlandırılmıştır. Uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f), yüzde (%) değerleri kullanılmıştır. Deneysel verilerin çözümlenmesinde ise araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı kullanılarak elde edilen verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Bu sonuçlara göre, Türk Müziği materyalleri kullanılarak yazılan kontrpuantal eserlerin seslendirilmesine yönelik hazırlanan çalışma modelinin, ortaya çıkan kanıtlar sonucu işlevsel olduğu saptanmış ve konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the need for maqamic content materials used in piano teaching in Turkey, form a study model aimed at playing counterpointal pieces based Turkish music in piano teaching and investigate the effects of this model on student achievement. The study group of this research includes 10 students studying in a public university state conservatory in spring term in 2013-2014. Quantitative method is used in the study both descriptively and experimentally. In the descriptive part, questionnaire is conducted and in the experimental part, single group pretest - posttest model is used. The research is limited with counterpointal pieces written in one of the counterpointal methods, mixed harmony, by using Nihavent and Nikriz maqamic scale. In order to analyze the data obtained from the questionnaire, frequency (f) and percent (%) values were used. In order to analyze the experimental data, a measurement tool developed by the researcher was used and Wilcoxon Signed - Rank Test was used to analyze the data. In conclusion, it is understood with the evidences that the study model which was aimed at playing counterpointal pieces written by using Turkish music materials is fully operational and recommendations were given related to the subject matter.