Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kriterlerine göre mevduat ve katılım bankalarının karşılaştırılması
Comparison of participation bank deposit and by the Banking Regulation and Supervision Agency criteria
- Tez No: 429433
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizde halen yürürlükte olan 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında katılım ve mevduat bankacılığı sistemi arasında var olan farklılıklar bankaların istisnai çalışma sistemleri dışında büyük oranda ortadan kaldırılmıştır. Bu bağlamda 5411 sayılı Kanun dahilinde“banka”kavramı içerisine dahil edilen katılım bankacılığı sistemi günümüzde faizsiz bankacılık anlayışı içerisinde mevduat bankaları tarafından gerçekleştirilen bankacılık faaliyetlerinin birçoğunu kendi prensiplerine ters düşmemek kaydı ile yerine getirmektedir. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu dahilinde katılım ve mevduat bankacılığı sistemi arasında var olan farklıkların büyük oranda ortadan kaldırılmasına karşın esas itibariyle katılım ve mevduat bankalarının çalışma sisteminin temelini oluşturan faizli ve faizsiz bankacılık anlayışı bakımından her iki banka türü açısından farklılık devam etmektedir. Bu bağlamda her iki tür bankanın müşterilerinin banka tercihindeki esas müşterilerin faizli ve faizsiz bankacılık tercihidir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the law no 5411, the difference between participation and deposit banking system are largely removed, except in exceptional operating system of banks. In this context, in accordance with the law no 5411 with the concept of 'bank' including at the banking system nowadays must fulfill its duty without contradicting their own principles via commercial banks. Before but also within her how 5411 As stated there between deposit banking system' and participation differences do you Kuna elimination is largely essentially the visit rate in the working system continues differences in interest-freebanking concept. This is his twelve Main ISE customers prefer banking interest rate in the context of the visit of the Bank's preferred bank customer.