İşe alıştırma eğitimlerinin iş tatmini üzerine etkisi: Konya'da faaliyet gösteren otel işletmelerinde bir uygulama
The effects of job orientation on job satisfaction: An application to hotel managements operating in Konya
- Tez No: 429485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşletmelerin yoğun rekabet şartları altında varlıklarını devam ettirebilmeleri için çalışanlarını eğiterek daha verimli hale getirmeleri zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda işe alıştırma eğitimleri ön plana çıkmaktadır. Bu eğitimlerin çalışanların iş tatminini arttıracağı, personel devir hızını düşüreceği ve böylece işletmelerin rekabet ortamında kendilerine avantaj sağlayacağı değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışanların işe alıştırma eğitimlerinin iş tatminini etkileyip etkilemediğini ortaya koymaktır. Bu amaçla önce alan yazın taranmış, işe alıştırma eğitimi ve iş tatmini teorik boyutları ile ortaya konulmuştur. Araştırma işe alıştırma eğitimi ve iş tatmini ile alakalı ölçeklerle vasıtasıyla yapılmıştır. Araştırma, Konya'da faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otellerde çalışan 261 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada işe alıştırma eğitimi ve iş tatmin boyutlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. İşe alıştırma eğitiminin iş tatminine etkisi ise regresyon analizi ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucu, işe alıştırma eğitimlerinin otel çalışanların iş tatminleri üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Educating their personnel to increase productivity has become a necessity for firms to continue their existence under heavy competition. In this perspective, job orientation came to foreground. This type of education is believed to increase job satisfaction and to decrease job turnover rate, resulting in an advantage for the firm in the competitive market. The main purpose of this study to determine if job orientation affects job satisfaction in hotels. Parallel to this aim, related literature have been scanned and theoretical framework of job orientation and job satisfaction has been presented. The research have been carried out using job orientation and job satisfaction scales. The research focused on 261 workers in Konya who work in four and five stars hotels. The study aims to answer if job orientation and job satisfaction are dependent on demographic factors or not. The relation between job orientation and job satisfaction are studied through a regression analysis. The results of the analysis reveal job orientation have a positive effect on hotel workers' job satisfaction.