Görsel sanatlar dersinde üç boyutlu tasarımların öğretilmesinde atık nesnelerle yapılacak çalışmaların katkısı (ortaokul 6. sınıf örneği)
The contribution of the works which will be done with the wasted objects on teaching 3 dimension designs on visual art lessons (6th grade instance)
  1. Tez No: 429487
  2. Yazar: RAMAZAN KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET“Görsel Sanatlar Dersinde üç boyutlu tasarımların öğretilmesinde atık nesnelerle yapılacak çalışmaların katkısı”başlığı altında sürdürülen bu çalışmada atık ve hazır nesneler kullanılarak üç boyutlu tasarım uygulamalarının ve tasarım ilkelerinin öğretilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle 20. yüzyılın başlarında doğrudan sanat yapıtında kullanılmaya başlanan atık ve hazır nesnenin ne olduğu ve nasıl ele alındığı, sanat akımları ve sanatçılar dâhilinde nasıl kullanıldığı hakkında araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar ışığında görsel sanatlar dersinde, belirlenen 6. sınıf deney grubu ile atık ve hazır nesneler kullanılarak üç boyutlu tasarımlar oluşturulmuştur. Deney grubuna denk olan kontrol grubuyla ise karton, mukavva vb. kâğıt özellikli geleneksel malzemelerle üç boyutlu tasarımlar oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplarının çalışmaları arasındaki fark, uzmanların alt amaçlarda yer alan soruları, çalışmalara bakarak notla değerlendirmesiyle ortaya çıkmıştır. Sınıf içi korelasyon analizi ile puanlayıcıların bağımsız değerlendirmelerinin güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında bulunan öğrenci tasarımlarının puanlanmasında, dereceli puanlama anahtarındaki maddelerin ortalamaları arasındaki farklılığa ilişkin Independent Sample T-Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda;“atık ve hazır nesnelerle üç boyutlu tasarımların öğretilmesi ile karton, mukavva, vb. kâğıt özellikli geleneksel malzemelerle öğretilmesi arasında anlamlı bir farklılık vardır”yargısına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sanat, atık, üç boyutlu tasarım, hazır nesne Sayfa Adedi : 101 Danışman : Prof. Şeniz AKSOY
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the title of“is there a contribution of the works which will be done with the wasted objects on teaching three dimension designs on visual art lessons”maintained in this work, intended to teach the three-dimensional design applications and design principles using waste and ready objects. By this reason researches are done at the begining of 20th century about how wasted and ready made objects that took place on a artistic work are used by the artists and art trends. Under the lights of the researches three dimension designs are made with a determined 6th grade experiment group on visual art lessons by using wasted objects. With a control group which is equal to experiment group three dimension designs are created with traditional objects which are on paper quality like cardboard, thick cardboard etc. At the level of analysing the datas the difference between experiment and control group has appeared with the answering by the experts by examining the works about the secondary aims. The result of being reliable has been reached fort he scorersin dependent evaluations by the correlation analysis in the class. Independent Sample Test has been applied to the difference between the avarages of the key of the staggered scoring on scoring of the students designs that took place in experiment and control groups. As the result of the research , the verdict of“there is a significant difference”has been reached on teaching three dimension designs between with wasted objects and with traditional objects like cardboard and thick cardboard. Key Words : Art, waste, three dimension design, ready made Page Number : 101 Supervisor : Prof. Şeniz AKSOY