Richard Dawkins'in tanrı yanılgısı kitabındaki mantık yanlışları
Logic errors in Richard Dawkins' book the god delusion
  1. Tez No: 429581
  2. Yazar: SONNUR GÜNAYDIN ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SADIK YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde, dünya üzerinde yaygınlaştırılmaya çalışılan akımlardan biri de ateizmdir. Bu çalışmada, ateizmi güncel ve doğru olarak anlattığı kabul edilen Richard Dawkins'in“Tanrı Yanılgısı”adlı kitabı incelenmiştir. Kitap, mantık yanlışları açısından irdelenerek akli delillere uygun olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Giriş ve üç bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde metot ve kaynaklar hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde kitabın yazarı,“Tanrı Yanılgısı”kitabı hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde, çalışmanın temelini oluşturacak mantık yanlışları nedir? Nasıl yapılır? Çeşitleri nelerdir? Konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Dawkins'in“Tanrı Yanılgısı”kitabındaki belirgin mantık yanlışları ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the world currents are also trying to spread atheism. In this study, Richard Dawkins is considered to describe atheism as current and accurate“The God Delusion”book has been investigated. The book has sought to demonstrate compliance with reasonable evidence examined in terms of logic errors. Log in and were informed about the methods and resources in the preamble of the work consists of three parts. In the first chapter the author of the book“The God Delusion”book has been made in the description. In the second part, what is wrong with the logic will form the basis of the study? How to do? What are the types? Place is given to the subject. In the third chapter, Dawkins'“The God Delusion”obvious logic errors in the book were examined.