Axiom ile cebir problemlerinin çözümü
Solving algebra problems with axiom
- Tez No: 430159
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ULUALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Axiom sisteminin tanıtılması ve bilgisayara kurulumunun nasıl yapılacağı anlatılmıştır. İkinci bölümde Axiom kullanarak yapılabilecek bazı işlemlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Soyut Cebirin bazı konularına ait sorular Axiom ile çözülmüştür. Dördüncü bölümde [Brown ve Tonks(1992)] de verilen Simplisel Operatörler ile ilgili paket ve örneklere yer verilmiştir. Besinci bölümde Axiom'da kullanılan bazı sistem komutlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, we give a short introduction of Axiom system and how it is installed on the computer. In the second chapter, it is mentioned that some problems general mathematics can be solved by using Axiom. In the third chapter, some of problems of Abstract Algebra are solved by using Axiom. In the fourth chapter, a package about Simplicial Operators and some examples in the article written by [Brown ve Tonks(1992)] are mentioned. In the fifth chapter, some of system commands used in Axiom are given.