İnşaat sektöründe iş güvenliği eğitimi
Work safety training in construction sector
  1. Tez No: 430235
  2. Yazar: UĞUR MEHMET SAYGILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnşaat sektörü yarattığı istihdam ve ekonomik büyüklüğü açısından ülkemizin önemli sektörlerinden biridir. Ayrıca bu sektör iş kazaları açısından da en sık karşılaşılan sektörlerin başında gelmektedir. Her yıl binlerce çalışan bu sektörde iş kazasına maruz kalmakta, bunun sonucunda yüksek oranlarda ölüm, sakatlanma ve yaralanmalar ile karşı karşıya kalınmaktadır. İnşaat sektöründe yaşanan iş kazalarının başında ise yüksekten düşme, elektrik çarpması, malzeme düşmesi ve kazı alanlarında yaşanan göçükler gelmektedir. Bu bağlamda ülkemizde bir süredir uygulanmakta olan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile tüm sektörlerde eğitimler verilmektedir. Buna bağlı olarak inşaat sektöründe de çeşitli eğitimler verilmektedir. Bu çalışmanın amacı inşaat sektöründe verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Construction sector in one of the most important ones in our country in that it creates employment and economic growth. Furthermore, this sector leads those in terms of labor accidents. Every year, thousands of employees working for this sector suffer from labour accidents thus resulting in deaths, injuries and woundings. On the other hand, leading ones of labour accidents in construction sector are falling down from height, electric shock, falling supplies and landslip in excavating areas. In this sense, thanks to occupational health and safety practices being practiced for a while in our country, trainigs are given all sectors. In accordance with this, some trainings are given in construction sector. The aim of this study is to examine the trainings related to occupational health and safety being given in construction sector.