Siklasilin molekülünün hidroksil radikali ile parçalama reaksiyonları
Hydroxyl radical decomposition reaction of ciclacillin molecule
  1. Tez No: 430294
  2. Yazar: NİLAY SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA YALÇIN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde en yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında olan antibiyotikler bakteri enfeksiyonlarıyla mücadelede kullanılan güçlü ilaçlardır. Antibiyotikler doğru kullanıldığında hayat kurtarıcı olabililer. Ancak yanlış ya da aşırı kullanımları bakterilerde antibiyotik dirençliliği oluşmasına yol açmaktadır. Ülkemizde antibiyotikler yaklaşık % 20 ' lik bir oranla en çok tüketilen ilaç sınıfını oluştururken dünyada bu oran yaklaşık % 9 ' dur. Özellikle veterinerlikte kullanılan ilaçlar ve antibiyotikler, hem ucuz hem de kolay temin edilebilmektedir. Bu durum çevresel açıdan sorun oluşturmaktadır. İnsan ve hayvan sağlığı amacıyla kullanılan ilaçlar, özellikle antibiyotikler çeşitli yollarla çevrede bulunabilmektir. Bu çalışmada toksik etkisi yüksek ve suda çözülebilen siklasilinin olası reaksiyon yolları teorik olarak incelenmiştir. Optimize geometrileri Gauss View 5 ile çizip hesaplamalar Gaussian09 paket programında yapılmıştır. Programda DFT yöntemi kullanılmıştır. Geometrik yapı analizi yapılmış ve bağ uzunlukları ve bağ açıları hesaplanmıştır. Bu şekilde bu program sayesinde deneysel olarak daha güç ve maddi açıdan da daha büyük bedellerle yapılacak olan analizleri teorik olarak hesaplamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, antibiotics are the most widely used drugs are powerful drugs used to combat bacterial infections. Antibiotics can be lifesaving when used correctly. However, in the wrong bacteria or excessive use of antibiotics leads to the formation resistivity. Ülkemizde antibiyotikler yaklaşık % 20 ' lik bir oranla en çok tüketilen ilaç sınıfını oluştururken dünyada bu oran yaklaşık %9'dur. In particular drugs used in veterinary medicine and antibiotics it may be provided both cheap and easy. This poses problems from an environmental perspective. Human and animal health in order to use drugs, particularly antibiotics, is to find the environment in several ways. This study examined theoretically possible reaction paths of cyclacillin toxic and water-soluble high. Optimized geometries draw with Gaussian calculations were made in Gaussian09 View 5 software package. DFT method is used in the program. Geometric structures have been analyzed and the bond lengths and bond angles are calculated. In this way, thanks to this program, which will be analyzed in greater costs in terms of material and experimental as more power is intended to calculate the theoretical.