Γo(N) grubunun alt yörüngesel graflarındaki minimal uzunluklu imprimitif hareket
Imprimitive action of minimal length on the suborbital graphs of the group Γo(N)
  1. Tez No: 430376
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜN AKBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ HİKMET DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde esas amaç köşeleri rasyonel değerli alt yörüngesel grafların minimal uzunluklu yollarını incelemek ve bu yollardaki köşeleri karakterize etmektir. Bu çalışma ile genel amaç ayrık grupların simgelerini bulma problemine, alt yörüngesel graflardaki devre uzunlukları ile çözüm bulmaktır. Birinci bölümde konu ile ilgili genel bilgilerden bahsedildi ve sırası ile graf teorisi, hiperbolik geometri ve sürekli kesir kavramları ile ilgili temel bilgiler açıklayıcı örnekler ile verilmiştir. İkinci bölümde F_(u,N) grafındaki bu minimal uzunluklu yollar için sağ ve sol yönlendirme ilişkisi kurulmuş ve daha sonra bu yollardaki köşeler için sürekli kesirlerin yinelenme bağıntıları kullanılarak bazı önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Major aim of the present thesis is to investigate paths of minimal length of the suborbital graphs which has rational valuable vertices and to characterize the vertices of these paths. General aim with the study is to find solution to finding problem of signatures of discrete groups with circuit lengths on suborbital graphs. In the first chapter, general informations about the subject were discussed and basic informations about the concepts of graph theory, hyperbolic geometry and continued fractions were given respectively with revealing examples. In the second chapter, the right and left direction connection were established for these paths of minimal length on the graph F_(u,N) and then using recurrence relations for continued fractions, some important results were obtained for the vertices of these paths.