Dış kaynak kullanımı ile tesis yönetiminin konutlardaki yaşam kalitesine katkıları ve bir inşaat firması üzerinde çalışma
Study on contribution of facility management by outsourching to life quality in dwellings and on a construction company
  1. Tez No: 430502
  2. Yazar: MUSTAFA KORAY ERENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Günümüzde insanlar, yaşadıkları konutlardan barınma ihtiyaçlarının karşılanmasından çok daha fazlasını beklemektedirler. Başlangıç dönemlerinde lüks sayılan ancak sonraları tabana yayılan ve aranılan bir özellik haline gelen yaşam kalitesi ve konforu kavramları hem konut arzında hem de talebinde artık olması gereken bir unsur haline gelmiştir. Bu beklentilerin karşılanması ise profesyonel tesis yönetimi uygulamaları ile mümkün olabilmektedir. İnsanların konutlarından kendilerine değer katmasını, yaşamlarına kalite kazandırmasını ve hayatı daha yaşanabilir hale getirmesini beklediği günümüzde, bu beklentilerin tam olarak ve sürdürülebilir nitelikte karşılanabilmesi için profesyonel tesis yönetimi uygulamalarının kullanılması gerekmektedir. Konutlara canlılık kazandırarak, insan yaşamında bir değer ve kalite katmak üzere zaman içerisinde birçok dönüşüm ve evreden geçerek gelişen profesyonel tesis yönetimi; sosyolojiden ergonomiye, mimariden tekniğe kadar geniş bir alandan beslenerek, elde ettiği uzmanlık bilgisi ve deneyimlerini dış kaynak kullanımı şeklinde ihtiyaç duyanlara servis etmektedir. Profesyonel tesis yönetimi uygulamaları, hem beşeri hem de teknik disiplinlerden yararlanarak ortaya çıkardığı ve geliştirdiği konseptlerle, kalite ve yaşanabilirlik konularında insan yaşamına ve konutlara hayat vermekte, konutları yaşayan ve hayata değer katan birer canlıya dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, people expect more than meeting the need for housing from the buildings in which they live. The terms of“life quality”and“comfort”which were deemed as luxury at first but which were spread through the base and became a demanded feature, have become an element that should be found both in the supply and demand of housing. It is possible to meet these expectations via professional facility management applications. In today's world where people expect from their houses to enrich themselves, to add quality to their lives and to make the life more livable, the Professional facility management applications should be used with the aim of meeting these expectations completely and sustainably. Being developed though many transformations and processes in time with the aim of adding value and quality to life by enlivening the houses, professional facility management serves its expertise and experiences that it has gained by being fed from a large field from sociology to ergonomics, from architecture and technique. Professional facility applications vitalize the lives of people in terms of quality and livableness thanks to the concepts that they gain and develop by using both the humane and technical disciplines and covert the buildings into the beings that live and that add value to the life.