Genetik çeşitliliğin modelle öğretiminin akademik başarıya etkisi
The effect of genetic varieties' teaching by modelling to academic success
- Tez No: 430694
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim 11. sınıf Biyoloji dersinde yer alan“Tür içi genetik çeşitlilik ve bu çeşitliliğin kalıtımı”konusunun öğretilmesinde genellikle tercih edilen düz anlatım metodunun mu yoksa modelle öğretim metodunun mu daha etkili olduğunu tespit etmektir. Bu noktadan hareketle Özata (2013) tarafından geliştirilen tombala modelinin öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya il merkezinde bulunan Karatay TOKİ Anadolu Lisesi 11. sınıflarının farklı şubelerinde öğrenim gören 100 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerden 50'si deney grubu, 50'si kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubu öğrencilerine modelle öğretim metodu, kontrol grubu öğrencilerine ise düz anlatım metodu uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için BBT ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Testlerden elde edilen veriler SPSS 18.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, modelle öğretim yapılan deney grubunun düz anlatım yapılan kontrol grubuna göre konuyu daha iyi kavradıkları belirlenmiştir. Ayrıca başarı düzeyleri açısından aralarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılığın görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine that whether the traditional teaching method or teaching by modelling method is more effective on“teaching the genetic diversity in species and the heredity of this diversity”taking part in the eleventh class at high school. So the effects of bingo model developed by Özata (2013) on academic success of students are researched. The research was conducted on 100 students from the eleventh classes at Konya Karatay TOKİ Anatolian High School. The experimental group of 50 students as a control group of 50 students were selected. The teaching by modelling method was implemented on the experimental group students; traditional teaching method was implemented on the control group students. The success test, were implemented as pre-test and post-test to detect the difference between two groups. The result taken from the tests are analyzed by using SPSS 18.0 program. As a result, it is detected that the experimental group in which used the teaching by modelling method understand the subject more than the control group used traditional teaching. And also it is determined that there is a significant difference between two group in support of experimental group.