Türkiye'de sakat çalıştıma yükümlülüğünün düzenlenmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 43070
  2. Yazar: YENER ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Türkiye'de ilk olarak 1961 Anayasası; çalışma“herkesin”hakkıdır ve iktisadi ve sosyal hayat herkes için insanlık onuruna yaraşır bir hayat seviyesi sağlanması amacına göre düzenlenir hükümleri ile çalışma hakkını Anayasal güvence altına alırken,“devlet, çalışanların insanca yaşaması ve çalışma hakkının kararlılık içinde gelişmesi için, sosyal, iktisadi ve mali tedbirlerle çalışanları destekler”demek suretiyle devlete bu yolda bazı görevler yüklemiş bulunmaktaydı. Devlet sakatlar açısından bu görevini yerine getirirken çalışma olanağı verme bakımından işverenlere yasal sorunluluklar getirme yolunu seçmiş ve Özel 854 Sayılı Deniz îş kanunu ardından 1475 Sayılı îş Kanunu ile işverenlere sakat çalıştırma yükümlülüğü getirmiştir. Ancak kanımızca devletin anayasal bu görevi yükümlülüğün getirilmesi ile bitmeyecek amaç doğrultusunda uygulamaya etkinlik kazandırılması da gerekecektir. Oysa uygulama bu güne değin, iyi niyetli, çağdaş bir uğraşım olmaktan öteye gidememiştir, zira, Mayıs 1993 itibariyle, bir işe yerleştirilmeleri isteği ile, iş ve İşçi Bulma Kurumu'na başvuran 5116 sakatın yalnızca 1 679'u bir işe yerleştirilebilmiştir. Bu araştırmanın amacı, ülkemizde sakatların çalışma yaşamına girmesine yönelik çalışmaları başlangıcından günümüze kadar olan sürede incelemek ve uygulamayı eleştirel bir yaklaşımla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, for the first time, with 1961 Contitution, working rights of the people were guaranteed with the provisions which are'working is the right of all the persons' and social life is put in order to make the living standards of the humans which suits to the honour of the people and also assigned some responsibilities to the government with a provision which is 'government support the people with social, economic and financial measures to provide them humanely life and to improve the working rights in a consistent manner. Government brought legal obligations to the employers regarding the employment of handicapped persons first of all with the provisions of Sea Labour Law numbered 854 and then with the Labour Law counted 1475. However the functions of the government will not end with this contitutional provisions, it will necessitate to take an active role on the the implementation of these provisions. Whereas applications does not go beyond from becoming optimistic and contemporary efforts. In 1993, out of 5116 handicapped applicants to the Meeting Employment and Worker Institution only 1679 of them can be placed a job. The aim of this research is to examine the studies in our country from the beginning to the now regarding the employment of disabled persons and to put forward the implementations in a critical approach.