Kinematik deneylerinde kullanılmak üzere bir mobil uygulamanın geliştirilmesi
Development of a mobile application for use in kinematics experiments
- Tez No: 430706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYA ŞENGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, çoklu metot yaklaşımı kullanılarak, özgün bir mobil uygulamanın geliştirilmesi suretiyle fizik eğitimi araştırmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşma doğrultusunda,“Üniversite düzeyinde, temel fizik dersleri kapsamında yapılan kinematik deneylerinde kullanılmak üzere, özgün bir mobil uygulama geliştirilebilir mi?”sorusuna yanıt aranmıştır. Yapılan küçük çaplı sistematik tarama sonucunda, ilgili literatürde açık bulunduğu ve daha önce fizik deneylerinde kullanımına hiç rastlanmayan dokunmatik ekranlardan yararlanan özgün bir mobil uygulamanın geliştirilmesinin mümkün olabileceği sonucuna varıldı. Bu sonucun dikkate alınmasıyla, araştırmacı tarafından,“Konum”adlı bir uygulama geliştirildi. Konum' un temel fizik dersleri kapsamında yapılan kinematik deneylerinde kullanılabileceğini göstermek için fen bilimleri çerçevesinde deney yöntemine başvuruldu. Deney sonuçlarıyla, makul hata oranlarıyla ölçüm almanın mümkün olduğu gösterilmiştir. Konum, fizik ve fizik laboratuvarı derslerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to contribute to the growing body of knowledge in the field of physics education by developing an original mobile application. In parallel with this purpose, answer to the question“Is it possible to develop an original mobile application for use in kinematics experiments within the scope of introductory physics courses at undergraduate level?”was sought using multi-method approach. Results of a small-scale systematic review suggested that there was a gap in the literature and it was possible to develop an original mobile application utilizing touchscreens that we were unaware of their prior use for physics experiments. Relying on this result, a mobile application called“Konum”was developed by the researcher. To show its usability in kinematics experiments within the scope of introductory physics courses, experimental method in physical sciences was used. The results of the experiment indicated that it was possible to take measurements with a reasonable uncertainty level. Konum can be used in physics and physics lab courses.