Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde Türk masallarından yararlanılması
The use of Turkish tales in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 430712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dil öğretiminin bir kültür öğretimi olduğu bilinmektedir. Bir milletin kültürel niteliklerini en iyi yansıtan ürünler yazınsal metinlerdir. Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde alışılmış diyalog metinlerinin kullanılması dil öğrenme sürecinin monoton bir hâl almasına neden olmaktadır. Dil öğrenme sürecini bu monotonluktan kurtarmak için farklı türlerde ve içeriklerdeki yazınsal metinlere yer vermek gerekmektedir. Masal türü dile ve kültüre ait zengin ögelere sahip olması bakımından ana dili öğretiminde sıkça kullanılan bir türdür. Ancak Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde masal türüyle ilgili henüz herhangi bir çalışmanın yapılmamış olması bizi bu çalışmayı yapmaya yönlendirdi. Çalışmada Pertev Naili Boratav'ın“Az Gittik Uz Gittik”adlı masal kitabından seçilen 25 masal dil ve kültür ögeleri bakımından incelendi. Bu kitaptan seçilen 5 masal seçildi. Bu 5 masalın her biri bir öğrenme alanında (okuma, dinleme, konuşma, yazma, dilbilgisi) kullanılarak etkinlik örnekleri hazırlandı. Masallar kültürel zenginliğinin yanında hem çocuklara, hem yetişkinlere hitap edebilen ilgi çekici bir türdür. Kolay anlaşılabilen yapısı nedeniyle dil öğretimine uygundur. Bu nedenle Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesinde masalların hangi nitelikleri yönünden kullanılabileceği üzerine yapılan bu çalışmanın alana özgün bir katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Teaching language is a kind of teaching culture. The best works reflecting a nation's cultural qualities are its written texts.Using customary dialogue texts in teaching Turkish as a foreign language makes learning process very monotonous. We have to use different types and contents of written texts to save that process from monotony.Tales are very often used in teaching mother language because they have very rich qualities belonging to its culture and language. However, there isn't any study in that field; that is why we are making this study. We examined the 25 tales in the book“Az Gittik Uz Gittik”of Pertev Naili Boratav in our study. 5 tales were chosen from that book. Every one of these tales was used for one of these fields:“reading, listening, speaking, writing and grammar”and activity examples were prepared. In addition to cultural wealth, tales are attractive types both for adults and children. They are suitable for teaching languages thanks to their easily understandable structure. Thus; we believe that this study on tales in teaching Turkish as a foreign language will contribute to the field a lot.