Rusçada görünüş ve Türkçede veriliş biçimleri
Aspect in Russian and its correspondences in Turkish
  1. Tez No: 430735
  2. Yazar: NATALLIA LAUTSEVICH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTHAN KAHRAMANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın konusunu Rusçadaki tamamlanmış ve tamamlanmamış görünüşlü fiiller ve Türkçedeki veriliş biçimleri oluşturmaktadır. Fiil görünüşü ulamı farklı dillerde farklı şekillerde karşımıza çıkar. Rusçada tamamlanmışlık ve tamamlanmamışlık anlamları fiillerin tabanlarında mevcuttur. Türkçede ise görünüş ulamı, zaman ve kiplik ulamları ile iç içe geçmiş durumdadır. Zaman ve kip ekleri olarak bilinen biçimbirimler hem görünüş hem de zaman ve kiplik anlamlarını ifade eder. İki dil arasındaki farklılıklar, ana dilleri Rusça olan öğrenicilere yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde bazı güçlüklere yol açabilmektedir. Çalışma kapsamında, ilk olarak, konu ile ilgili alanyazın taraması yapılmıştır. Türkçe, Rusça ve İngilizce kaynaklardan yararlanarak görünüş ulamı ile ilgili kavramlar betimlenmiş, Rusçada ve Türkçede görünüş ulamının nasıl anlaşıldığı ve nasıl ifade edildiği ele alınmıştır. Sonra paralel metinler üzerinde Rusçadaki tamamlanmış ve tamamlanmamış görünüşlü fiillerin Türkçedeki karşılıkları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanmış ve yabancı dil olarak Türkçe öğretimi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is Russian perfective and imperfective verbs and their correspondences in Turkish. The category of verbal aspect is expressed in different ways in different languages. İn Russian perfective and imperfective meanings are present in the verb stems. In Turkish the category of aspect is merged with the categories of tense and modality. The meanings of aspect, tense and modality are expressed by morphemes known as tense and mood suffixes. The differences between the two languages may lead to some difficulties in teaching Turkish as a foreign language to the students whose native language is Russian. Within the scope of this research, first of all, the literature on the subject was studied. The concepts related to the category of aspect were described. Different views on the verbal aspect and the ways in which it can be expressed in Russian and Turkish were investigated. Then, Russian perfective and imperfective verbs and their Turkish correspondences were examined on the basis of parallel texts. The results of the study were interpreted and evaluated from the point of view of teaching Turkish as a foreign language.